”Σίφουνας” η Ντόρτμουντ, πεντάρα στην Ουνιόν (video)

Η Ντόρτμουντ διέλυσε την Ουνιόν Βερολίνου (5-0), πέτυχε 3η σερί νίκη και πέρασε στην 3η θέση του πίνακα. Σκόραρε ξανά ο  Έρλινγκ Χάαλαντ (2) που ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός.

Ο Τζέιντον Σάντσον άνοιξε το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό σκοράροντας το 12ο φετινό του γκολ και πέντε λεπτά αργότερα έβγαλε ασίστ στον Χάαλαντ που έπαιξε για πρώτη φορά βασικός και πέτυχε το 6ο του γκολ σε τρία παιχνίδια πρωταθλήματος. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φαβρ πέτυχε δύο γκολ σε 2 λεπτά με τον Μάρκο Ρόις να φτάνει τα 11 στο πρωτάθλημα από την άσπρη βούλα (68′,3-0), ο Βέλγος Άξελ Βίτσελ έγραψε το 4-0 στο 70ο λεπτό και ο Χάαλαντ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (5-0, 76ο λεπτό) με το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Ο Νορβηγός σε 136 λεπτά έχει κάνει 8 σουτ και έχει βάλει 7 γκολ!

Ντόρτμουντ (Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Χούμελς, Ακάντζι, Βίτσελ, Μπραντ, Γκερέϊρο Χακίμι (64’Ζακαντού), Ρόις (71’Αζάρ), Χάαλαντ (77’Ρέϊνα)

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ): Γκίκιεβιτς, Σούμποτιτς, Τρίμελ (74′ Ρίερσον), Λενζ, Φρίντριχ, Μάλι (59’Μπέκερ), Άντριχ, Μπούτλερ, Άντερσον, Σλότενμπεκ, Γκέντερ (68’Προύμελ)