Μπόχουμ-Βόλφσμπουργκ 1-5: Πεντάρα Ευρώπης για τους “Λύκους” (hls)

Εκπληκτική βραδιά για τη Βόλφσμπουργκ, εφιαλτική για τη Μπόχουμ που ηττήθηκε με 5-1 στο "Vonovia Stadion" για την 29η αγωνιστική.

Πεντάρα Ευρώπης για τη Βόλφμπουργκ, η οποία συνέτριψε μέσα στο σπίτι της τη Μπόχουμ με 5-1 και το ευρωπαϊκό όνειρο για τους “λύκους” παραμένει ζωντανό.

Στο 10ο λεπτό από διαδοχικά λάθη στην άμυνα της Μπόχουμ, ο Σβάντμπεργκ έκανε το 0-1, ενώ στο 21′ ο Καμίνσκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Νίκο Κόβατς.

Στο 25′ ο Χόφμαν είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους, αλλά στο 33′ ο Βίμερ με τη βοήθεια της κόντρας του Οστερχάγκε έκανε το 0-3 δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο το έργο της ομάδας του Τόμας Λετς.

Η Μπόχουμ μπήκε με διάθεση να αλλάξει την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από νέο λάθος στην άμυνά της και κακή εκτίμηση του Ρίμαν, ο Σβάντμπεργκ έκανε το 0-4 στο 58′.

Ο Μπροσίντσκι μείωσε σε 1-4 στο 68′, αλλά στο 77′ μετά το δοκάρι που είχε σε πέναλτι ο Βιντ, ο Βάλντσμιντ από κοντά έκανε το 1-5.

Η Βόλφσμπουργκ θα μπορούσε να πετύχει και έκτο γκολ, αλλά το σουτ του Γκέρχαρντ στο 88′ σταμάτησε στο δοκάρι του Ρίμαν.

Με τη νίκη αυτή οι “λύκοι” έφτασαν τους 43 βαθμούς, ενώ η Μπόχουμ παρέμεινε στους 27 που τη διατηρούν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά ακόμα όλα είναι ανοικτά σχετικά με την παραμονή.