Αταλάντα-Σαλερνιτάνα 8-2: Την διέλυσε με επτά σκόρερ! (hls)

Η Αταλάντα ήταν ασταμάτητη απέναντι στην Σαλερνιτάνα και την φιλοδώρησε με οκτώ γκολ που πέτυχαν επτά διαφορετικοί σκόρερ.

Η Σαλερνιτάνα έκανε το λάθος να απαντήσει στο γρήγορο γκολ του Μπογκά στο 5ο λεπτό και ισοφάρισε στο 10′ με τον Ντία. Έκτοτε άρχισε το “πάρτι”, η Αταλάντα πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω και έβαλε άλλα επτά γκολ με επτά διαφορετικούς σκόρερ για το αξιοθαύμαστο 8-2.

Ο Λούκμαν στο 20′ και ο Σκαλβίνι στο 23′ έκαναν το 3-1 βάζοντας τις βάσεις της νίκης. Με λυμένα τα πόδια οι “μπεργκαμάσκι” έβαλαν άλλα δύο γκολ πριν βγει το ημίχρονο με τους Κουπμάινερς στο 38′ και Χόιλουντ στο 51′.

Στο 54′ ο Λούκμαν έκανε το 6-1, με τον Νικολούσι να κάνει το 6-2 για την Σαλερνιτάνα δύο λεπτά αργότερα. Ο Έντερσον έκανε το 7-2 στο 61′ για να κλείσει το σκορ στο 8-2 με το γκολ του Ζορτέα στο 85′.

Έτσι η Αταλάντα έφτασε στην 5η θέση την Λάτσιο στους 34 βαθμούς και απέχει μόλις 4 από την 2η που έχει η Μίλαν στους 38. Η Σαλερνιτάνα έμεινε στους 18, αλλά ακόμα νιώθει ασφαλής με 9 βαθμούς να τη χωρίζουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Μόνο η Ίντερ έχει πετύχει 8 γκολ στο παρελθόν στο ματς με την Πάντοβα το 1996.