Ράγιο Βαγεκάνο-Σεβίλλη 1-1: H γκολάρα του Μπεμπέ μειώνει τις ελπίδες για τίτλο (hls)

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Ράγιο Βαγεκάνο και Σεβίλλη στο "Βαγέκας" με τους γηπεδούχους να συμπληρώνουν 9 ματς χωρίς νίκη και τους Ανδαλουσιανούς να αφήνουν δύο βαθμούς στο κυνήγι της Ρεάλ.

Για 13ο διαδοχικό ματς κόντρα στη Ράγιο Βαγεκάνο έμεινε αήττητη η Σεβίλλη, η οποία όμως άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο “Βαγέκας” (1-1) στην προσπάθεια που κάνει να πιάσει την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της Primera Division.

Δείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν δοκάρι στο 13ο λεπτό με τον Σέρχι, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ.

Η Ράγιο σκόραρε στην τρίτη της τελική προς την εστία με τον Μπεμπέ να σημειώνει ένα φανταστικό γκολ με σουτ που αιφνιδίασε τον Μπόνο.

Ο Λοπετέγι ρίσκαρε, άλλαξε το σύστημα σε 3-4-3 και δικαιώθηκε καθώς μία από τις αλλαγές του, ο Κορόνα οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς έβγαλε ωραία σέντρα για το δύσκολο γκολ-απάντηση του Ντιλέινι στο 63′.

Πρωταγωνιστής του αγώνα στο φινάλε ο γκολκίπερ της Βαγεκάνο, Ντιμιτρίεβσκι που έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Μαρσιάλ στο 94′ και στην κεφαλιά του Ντιλέινι δευτερόλεπτα αργότερα με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Μετά από αυτή την ισοπαλία η Ράγιο Βαγεκάνο έφτασε τους 32 βαθμούς, ενώ η Σεβίλλη τους 56.