Νίκη και… ανακατωσούρα από Αυστραλία

Ανακατατάξεις στον τέταρτο όμιλο του Μουντομπάσκετ έφερε η νίκη της Αυστραλίας επί της Λιθουανίας με 82-75, με τα «καγκουρό» να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στη Λιέτουβα.

Οι Αυστραλοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (23-10) με το σκορ στο 10′ να είναι 30-20.

Η κατάσταση ξέφυγε (υπέρ των Αυστραλών) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ινγκλς, Μπέινς να είναι τα πρώτα «βιολιά» αλλά και όλο το σύνολο του Λεμάνις να αποδίδει πολύ καλά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 47-28 για τα «καγκουρό» που έλεγχαν πλήρως το ματς.

Οι Λιθουανοί σοβαρεύτηκαν και με ένα 10-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (47-38), οι Αυστραλοί αντέδρασαν (53-38) αλλά με τον Σεϊμπούτις να πραγματοποιεί μεγάλο παιχνίδι και τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς να… σιγοντάρει οι παίκτες του Καζλάουσκας υπολείπονταν μόλις έξι πόντους στο 30ο λεπτό (62-56) έχοντας πλησιάσει και στους τρεις νωρίτερα.

Η Αυστραλία άντεξε στην πίεση των Ευρωπαίων στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ σε δύο κρίσιμα σημεία κοντά στο φινάλε, δύο χαμένα λέι απ του Πότσιους δεν αποκλείεται να αποδείχθηκαν καθοριστικά, με το τελικό 82-75 να φέρνει τους Αυστραλούς στο 2-1, ρεκόρ που έχουν και οι Λιθουανοί, ενώ οι Σλοβένοι είναι στο 2-0 με ματς λιγότερο.

Ινγκλς με 18 και Μπέινς με 14 πόντους (6ρ) διακρίθηκαν από πλευράς Αυστραλών ενώ Σεϊμπούτις (21π) και Ντ. Λαβρίνοβιτς (14π) ξεχώρισαν από πλευράς Λιθουανών.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 47-28, 62-56, 82-75