Ανζέ – Νις 1-2 : Πακέτο Ντελόρ (hls)

Με δύο γκολ του Άντι Ντελόρ η Νις νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Ανζέ με ανατροπή του σκορ και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της Ligue 1.

Η Νις αήττητη στα τελευταία τέσσερα ματς απέναντι στην Ανζέ μπήκε στο γήπεδο γνωρίζοντας ότι με νίκη επιστρέφει στην δεύτερη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε από μια καλή στιγμή. Μια κεφαλιά του Ντελόρ στο δοκάρι (23′) για τους φιλοξενούμενους και το πέναλτι που κέρδισε από τον Ατάλ ο Μπουφάλ στο 27ο λεπτό με τον Μαροκινό να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί (29′).

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατοχή μπάλας της Νις είχε ουσία καθώς έφτιαξε φάσεις μπροστά στην εστία του Μπερναρντονί. Ισοφάρισε ο Ντελόρ με αρκετή δόση τύχης (57′) και αφού εχασαν ευκαιρίες οι Γκουιρί (69′), Ντα Κούνια (72′), Κλοντ-Μορίς (86′) τελικά η Νις, στις καθυστερήσεις και πάλι με τον Ντελόρ (90+1) πήρε την νίκη.

Ο Ντελόρ έφτασε τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα και η Νις ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ανζέ (3/4/1/2) : Μπερναρντονί – Μανσό, Τραορέ, Τομάς – Καμπό (74 Λάζε), Μεντί, Μανγκανί, Ντούμπια (74′ Καπέλ)- Φουλζινί (85′ Ουναΐ) – Μπουφάλ, Τσο (75′ Μπραχιμί)

Νις (4/4/2) : Μπενιτες – Ατάλ, Τοντιμπό, Ντάντε, Μπαρ – Ντα Κούνια (74′ Μπουνταουί), Λεμινά, Ροσάριο (74′ Τουράμ), Καμαρά (65′ Κλοντ Μορις) – Γκουιρί, Ντελόρ