Το γύρισε η Λίβερπουλ, 3-2 τη Μίλαν – Στο “0” Ατλέτικο – Πόρτο (vids)

Συναρπαστικό παιχνίδι στο Άνφιλντ" όπου η Λίβερπουλ επικράτησε 3-2 της Μίλαν. Έμειναν στο 0-0 Ατλέτικο Μ. - Πόρτο στο άλλο παιχνίδι του Β΄ ομίλου

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΜΙΛΑΝ 3-2

Σε… ροντέο εξελίχθηκε ο αγώνας του “Άνφιλντ” μεταξύ της Λίβερπουλ και της Μίλαν με τους γηπεδούχους να επικρατούν 3-2.

Στο 9΄ ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ μπαίνει στην περιοχή από δεξιά… σουτάρει η μπάλα αλλάζει πορεία πάνω στον Τομόρι και περνάει πάνω από τον Μενιάν για το 1-0

Στο 14΄ η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπενασέρ από το σουτ του Ρόμπερτσον. Με τρομερή διπλή επέμβαση του Μενιάν, στην εκτέλεση του Σαλάχ (στην δεξιά γωνία) και στην συνέχεια από την κεφαλιά του Ντιόγο Ζότα, ο κίνδυνος απομακρύνεται για τους Μιλανέζους που παραμένουν “ζωντανοί” στον αγώνα.

Τρία λεπτά πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίζουν σε 1-1 από το πλασέ Ρέμπιτς και στο 44΄ παίρνουν προβάδισμα στο σκορ (1-2) με τον Μπραχίμ Ντίαζ που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εξαιρετική ενέργεια του Λεάο και διώξιμο της μπάλας στην γραμμή από τον Ρόμπερτσον.

Πολύ νωρίς στην επανάληψη (49΄) ο Σαλάχ 2-2 (από πάσα Ορικί) θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα και στο 69΄ ο Χέντερσον διαμορφώνει το 3-2.

Λίβερπουλ: Άλισον, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Γκόμεζ, Αλεξάντερ Αρνολντ, Φαμπίνιο, Κεϊτά (71΄ Αλκάνταρα), Σαλάχ, Οριγκί (63΄ Μανέ), Ζότα (71΄ Τζόουνς)

Μίλαν: Μενιάν, Κιάερ, Καλάμπρια, Τομόρι, Ερνάντες, Κεσί, Μπενασέρ (71΄ Τονάλι), Σαλεμάρκες (62΄ Φλορέντσι), Ρέμπιτς, Λεάο (62΄ Ζιρού), Μπ. Ντίαζ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ – ΠΟΡΤΟ 0-0

Σε ένα παιχνίδι που είχε ελάχιστες καλές στιγμές, Ατλέτικο Μ και η Πόρτο έμειναν στο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλλειψε να φύγουν με τους βαθμούς της νίκης αλλά στο 79΄ τους ακυρώθηκε γκολ ως επιθετικό φάουλ στην προσπάθεια του Ταρέμι.
Από τις λίγες καλές ευακιρίες για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις με τον Σουάρες που είχε καλή εκτέλεση φάουλ από ευνοϊκή θέση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

Ατλέτικο Μ.: Όμπλακ, Φελίπε, Χιμένεζ, Χερμόσο (56΄ Λόντι), Κοντόγκμπια, Κόκε (56΄ Κορέα), Καράσκο, Λεμάρ (36΄ Ντε Πόλ), Γιορέντε, Σουάρεζ, Ζ. Φέλιξ (56΄ Φέλιξ)

Πόρτο: Ντ. Κόστα, Πέπε (Μαρκάνο), Μπεμπά, Σανούσι (46΄ Βέντελ), Ουρίμπε (66΄ Βιτίνια), Οτάβιο, Γκρούλιτς, Κορόνα, Ταρέμι, Μαρτίνεζ (66΄ Ολιβέϊρα), Λ. Ντίαζ