Πορτογαλία-Ισραήλ 4-0: «Καθάρισε» με Ρονάλντο και Φερνάντες στην πρόβα EURO (hls)

Περίπατος για το σύνολο του Φερνάντο Σάντος πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Εύκολη νίκη στο τελυταίο φιλό πριν το EURO 2020 και την πρεμιέρα με την Ουγγαρία (15/6) πήρε με 4-0 επί του Ισραήλ η Πορτογαλία στη Λισαβόνα. Οι Ίβηρες ήταν εξαιρετικοί και «καθάρισαν» στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Μπρούνο Φερνάντες στο 42΄ από ασίστ του Κανσέλο άνοιξε το σκορ και στο 44΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραψε το 2-0, φτάνοντας παράλληλα τα 104 γκολ με το εθνόσημο της πατρίδας του.

Τα υπόλοιπα δύο τέρματα ήρθαν προς το φινάλε του αγώνα. Στο 88ο λεπτό ο Κανσέλο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, πριν ο Μπρούνο Φερνάντες «σφραγίσει» την σπουδαία εμφάνιση που έκανε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στις καθυστερήσεις του ματς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σάντος): Ρουί Σίλβα, Κανσέλο, Πέπε, Ντίας (62′ Ντανίλο), Μέντες, Νέβες (62′ Μουτίνιο), Καρβάλιο (71′ Σάντσες), Μπ. Σίλβα (72′ Γκονσάλβες), Φερνάντες, Ζότα (46′ Α. Σίλβα), Ρονάλντο (72′ Γκέντες)

ΙΣΡΑΗΛ (Ρούτενστάινερ): Μαρτσιάνο, Ντάσα (88′ Μαλεντέ), Τίμπι, Ντγκάνι (72′ Μπαϊτάσκα), Αράντ, Νάτχο (61′ Αμπού Φανί), Λέβι (88′ Ζαργκάρι), Μεναχέμ (46′ Αμπύ Χάνα), Ζάχαβι, Κίντα (61′ Καλάιλα), Σόλομον