Αφιόν Μπελεντιγιέ-Φενέρμπαχτσε 87-97: «Έπιασε» την Καρσίγιακα στην 2η θέση

Η Φενέρμπαχτσε με μία εξαιρετική 2η περίοδο (12-28 επιμέρους σκορ) κέρδισε εύκολα την Αφιόν Μπελεντιγιέ, σημειώνοντας την 20η νίκη της στο τουρκικό πρωτάθλημα (20-6 ρεκόρ). Οι απουσίες των Βέσλι-Γκούντουριτς-ΝτεΚολό δεν στοίχισαν και η Φενέρ είναι πλέον δεύτερη.

Χωρίς τους Γιάν Βέσελι, Μάρκο Γκούντουριτς και Νάντο ΝτεΚολό η Φενέρμπαχτσε δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να υποτάξει την Αφιόν Μπελεντιγιέ.

Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη της ομάδας του Κοκόσκοφ σε όλες τις διοργανώσεις και η 9η στα 10 τελευταία ματς. Οι βάσεις μπήκαν στην δεύτερη περίοδο, όταν η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 15 πόντους (12-28 επιμέρους σκορ περιόδου).

Η συνέχεια απαιτούσε απλώς διαχείριση από την δευτεραθλήτρια Τουρκίας. Η Μπελεντιγιέ πάντως έφτασε κοντά σε μία ιστορική ανατροπή όταν 1,5 λεπτό πριν το φινάλε μείωσε στους 4 πόντους (85-89). Το τρίποντο όμως του Μαχμούτογλου τελείωσε τις όποιες ελπίδες είχαν οι γηπεδούχοι (85-92). Έτσι οι «κίτρινοι» έφτασαν τις 20 νίκες (ρεκόρ 20-6) και παράλληλα έπιασαν την Καρσίγιακα στην 2η θέση, δύο στροφές πριν το φινάλε της σεζόν! Φυσικά η Αναντολού Εφές παραμένει πρώτη με ρεκόρ 25-1 και έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας.

Πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ο Λορέντζο Μπράουν με τον Μελίχ Μαχμούτογλου να προσθέτει 15.

Η Φενέρμπαχτσε στην «διαβολοβδομάδα» της Euroleague θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (30/03) στο Μόναχο την Μπάγερν και την Παρασκευή (02/04) θα υποδεχθεί στο μεγάλο ντέρμπι της 33ης αγωνιστικής την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 39-56, 58-77, 87-97