Νίκη – ανάσα για Μονπελιέ

Η Μονπελιέ μετά τη νίκη επί της Σοσό, επικράτησε και της Νις με σκορ 3-1 για την 22η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νιάνγκ στο 31′ και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (53′), ο Χίλτον έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Η Νις μείωσε προσωρινά με τον Μποσέτι σε 2-1, ωστόσο ο Καμαρά εννιά λεπτά πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα Ναντ και Ρεμς κόλλησαν στο 0-0 στο «Μποζουάρ» και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την Σεντ Ετιέν στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο ντέρμπι ουραγών, Αζαξιό και Σοσο έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και «βυθίστηκαν» ακόμη περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8′ με τον Αντρέ, όμως η Σοσό κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο τέρμα του Νογκουέρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.