Νέα και ωραία η Μονακό! (video)

Με αποτελεσματική συνταγή Ζαρντίμ, η Μονακό μπήκε με το δεξί και εντυπωσιακά στο νέο γαλλικό πρωτάθλημα με νίκη 3-1 στην έδρα της πιο δημιουργικής Ναντ των τελευταίων χρόνων.

Με αποτελεσματική συνταγή Ζαρντίμ και παρά τις σημαντικές απουσίες της στην πρεμιέρα (Μπενασέρ, Γκολοβίν, Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Ράτζι) και την αποψίλωση της πρωταθλήτριας ομάδας προ διετίας (Λεμάρ, Μουτίνιο, Φαμπίνιο), η Μονακό μπήκε με το δεξί και εντυπωσιακά στο νέο γαλλικό πρωτάθλημα με νίκη 3-1 στην έδρα της πιο δημιουργικής Ναντ των τελευταίων χρόνων.

Ο Ρονζιέρ (18’-24’) και ο Εβαντζελίστα (12’’) έχασαν κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχίας της γηπεδούχου μέχρι το 21ο λεπτό, όσο διάστημα χρειάστηκε η Μονακό για να διαβάσει το πολύ επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του Καρντόσο (μπακ ψηλά, εξτρέμ να σσυγκλίνουν, ταχύτητα μεταβιβάσεων).

Η 2η καλύτερη ομάδα του τελευταίου πρωταθλήματος οργανώθηκε καλύτερα στην άμυνα, μείωσε τις αποστάσεις των γραμμών της και δεν απειλήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, παρά το 67-33% στην κατοχή της μπάλας για τη Ναντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, η Μονακό περιόρισε τις απειλές στο ελάχιστο και έδειξε την αποτελεσματικότητά της στην επίθεση με τρια χτυπήματα.

Στο 69’ ο Λόπες άνοιξε το σκορ στη μοναδική ευκαιρία της Μονακό στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ναντ αγγίζει την ισοφάριση με τον Ρονζιέ στο 80’, αλλά το πλασέ σταμάτησε στον Μπενάλιο και στην κόντρα με τρεις πάσες, έγινε το 2-0 με σκόρερ τον Γιόβετιτς.

Το τελικό 3-0 έκανε ο Φαλκάο, στην επιστροφή του στη δράση.

Στις καθυστερήσεις, ο Σάλα έκανε το τελικό 3-1 με πλασέ στο δοκάρι και τα δίχτυα του Μπενάλιο.

Τips
Η Μονακό βάζει 3 γκολ στην έδρα της Ναντ για πρώτη φορά από το 1999.

Η Μονακό έχει νικήσει 9 στα 11 τελευταία ματς με τη Ναντ, σκοράροντας 17 γκολ.

Η Ναντ του Ρανιέρι επικράτησε πέρυσι της Μονακό στο 92’ με 1-0 με γκολ του Λίμα, η πρώτη νίκη του Ιταλού κόουτς σε βάρος της παλιάς του ομάδας στην καριέρα του!

Στο ραντεβού της 32ης αγωνιστικής, η Ναντ προηγήθηκε στο γαλλικό νότο με Τομασόν, η Μονακό το γύρισε από το ημίχρονο για το τελικό 2-1!

51η σεζόν της Ναντ στη μεγάλη κατηγορία, τη σεζόν που ολοκληρώθηκε μέτρησε 52 βαθμούς, η καλύτερη επίδοσή της από το 2004.

Στο «Μποζουάρ» σημειώθηκαν τα λιγότερα γκολ της σεζόν: μόλις 15 έβαλε η Ναντ, 17 δέχθηκε! Απόψε, μπήκαν 4!

60η παρουσία της Μονακό στη Λιγκ1, χάνει σε πρεμιέρα μόλις μία φορά στα 9 τελευταία παιχνίδια της (2014)!

Εντυπωσιακή επιθετικά την τελευταία διετία η ομάδα του Ζαρντίμ: 107 γκολ έβαλε το 2017 στη χρονιά του τίτλου, 85 το 2018!

Στα 5 τελευταία στο «Μποζουάρ» μπαίνουν 4 γκολ! Όσα απόψε!

Αγωνιστικά:

Η Μονακό αγωνίστηκε χωρίς Μπενασέρ, Γκολοβίν, Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Ράτζι, ενώ ο Κεϊτά Μπαλντέ που θα πάει στην Ίντερ ήταν εκτός αποστολής. Γυρίζει στην ομάδα και ο απών στο Σούπερ Καπ με την Παρί, Φαλκάο.

Χωρίς Παλουά (τσακώθηκε με τον Καρντόσο), Μποσκίλια και Φάμπιο έπαιξε η Ναντ.

Συνθέσεις:

Ναντ: Ταταρουσάνου, Κάρλος, Τζιτζί, Λίμα, Κουατένγκ, Εβαντζελίστα, Μουτουσαμί, Τουρέ, Νταμπό, Ρονζιέ, Κουλιμπαλί
Αλλαγές: Σάλα, Γουαρίς, Αλεγκέ

Μονακό: Μπενάλιο, Μπαρέκα, Τζέμερσον, Γκαμπριέλ, Γκλικ, Αολού, Τίλεμανς, Ντιόπ, Λόπες, Γιόβετιτς, Μπουλά
Αλλαγές: Σερανό, Γκρανσίρ, Φαλκάο