ΠΣΖ – Μονακό 0-2: Εδώ είναι Ligue 1 (vid)

Η Μονακό έκανε την Παρί Σεν Ζερμέν να μοιάζει αγνώριστη σε σχέση με το ματς του Champions League και την νίκησε μέσα στο Παρίσι με 2-0.

Ο προπονητής της Μονακό Νίκο Κόβατς δήλωσε πριν το ματς πως θα χρειαστεί τρομερή αμυντική προσπάθεια από όλους τους παίκτες για να πάρει αποτέλεσμα στο Παρίσι η Μονακό… και αυτό έγινε.

Οι Μονεγάσκοι έκαναν την Παρί να μοιάζει με ένα απλό σύνολο, χωρίς ιδέες με την ποιότητα να μην παίζει ρόλο στο ματς.

Η Μονακό σκόραρε νωρίς και στα δυο ημίχρονα. Στο 6ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Ντιόπ με κεφαλιά έκανε το 0-1 και στο 6΄λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαριπάν με εξαιρετική εκτέλεση το 0-2.

Πιο κοντά σε άλλο ένα γκολ στο ματς έφτασε η Μονακό αλλά ο Βόλαντ δεν βρήκε καλά την μπάλα για να κάνει το 0-3 στο 62ο λεπτό.

Η Παρί δεν έφτιαξε σημαντική φάση στο ματς, μπλοκαρισμένη από το ασταμάτητο τρέξιμο των μονεγάσκων.

Η ομάδα του Ποτσετίνο έχασε για έκτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα το οποίο αυτή την ώρα την δυσκολεύει περισσότερο από το Champions League και είναι στο -6 από την πρωτοπόρο Λιλ και στην τρίτη θέση πίσω και από την Λυών.

Η Μονακό έμεινε αήττητη για ενδέκατο ματς (… εννέα νίκες και δύο ισοπαλίες) και είναι στην τέταρτη θέση μόλις δύο βαθμούς πίσω από την Παρί.

Το Γαλλικό πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο και είναι συναρπαστικό.