1ος ΟΜΙΛΟΣ: Επέστρεψε στις νίκες η Σερβία

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς επικράτησε, με 2-0, της Σκωτίας στο «Καρατζόρτζε» του Νόβισαντ και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στον πρώτο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2014.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και «δήμιος» των Σκωτσέζων, που παρά την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας και της παρουσίας στον πάγκο τους του Γκόρντον Στράχαν δεν έχουν δείξει σημάδα βελτίωσης, ήταν ο Ντζούρισιτς που μέσα σε πέντε λεπτά (60΄-65΄) σημείωσε δύο τέρματα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Σερβία έφθασε τους επτά βαθμούς, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στο γκρουπ μετά το 6-1 επί της Ουαλίας στις 9 Νοεμβρίου 2011! Η Σκωτία, μετά από έξι ματς (όπως και η αντίπαλός της) βρίσκεται ουραγός στον όμιλο με δύο πόντους και χωρίς «τρίποντο» στα προκριματικά.

Βασικός για τους Σέρβους αγωνίστηκε ο Φέισα του Ολυμπιακού, ο οποίος αγωνίστηκε για 86 λεπτά όταν και αντικαταστάθηκε από τον Πέτροβιτς.