Στραβοπάτησε η Μπάγερν, νίκησε η Ντόρτμουντ (videos)

Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Λειψίας για την 4η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Μπάγερν. Η Ντόρτμουντ δεν δυσκολεύτηκε (4-0) κόντρα στη Λεβερκούζεν.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Λειψίας για την 4η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, ανάμεσα στην τοπική  ομάδα και την Μπάγερν. Μετά το τελικό 1-1 οι γηπεδούχοι απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής.

Η Ντόρτμουντ δεν δυσκολεύτηκε να περάσει το εμπόδιο της Λεβερκούζεν, επικρατώντας 4-0.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε την Παρασκευή με τον αγώνα του Ντίσελντορφ, μεταξύ της Φορτούνα και της Βόλφσμπουργκ.
Τελικό αποτέλεσμα 1-1

Εύκολη νίκη με 4-0 πέτυχε στην έδρα της η Ντόρτμουντ επί της Λεβερκούζεν, με πρωταγωνιστή τον Ρόϊς που σκόραρε τα δύο από τέσσερα τέρματα της ομάδας του.

Το πρώτο φετινό τρίποντο για την Αούγκσμπουργκ που νίκησε εντός έδρας 2-1 την Αϊντραχτ.

Δύσκολη αλλά εξαιρετικά σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε η Μαϊντζ που επικράτησε 2-1 της Χέρτα.

Από το κακό στο χειρότερο πάει η Κολωνία που έχασε στο γήπεδο της με 0-1 αυτή τη φορά από τη Γκλάντμπαχ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Βέρντερ καθώς νίκησε στο Βερολίνο την Ουνιόν με σκορ 1-2.

Από ένα ημίχρονο είχαν Λειψία και Μπάγερν. Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στην επανάληψη. Ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να σκαρφαλώσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η 4η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή με τις αναμετρήσεις, Χοφενχαϊμ – Φραϊμπουργκ και Πάτερμπορν – Σάλκε.