Μία νίκη μακριά από τον τίτλο η Βενέτσια του Μπράμου

Η Βενέτσια έφτασε στη νίκη με 78-65 κόντρα στη Σάσαρι στη Βενετία, κάνοντας το 3-2 στους ιταλικούς τελικούς, και απέχοντας πλέον μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μάικ Μπράμος που είχε 11 πόντους (3/5 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς, προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ είχε τις απαντήσεις όταν η Σάσαρι πλησίασε στο τρίποντο (60-57) στην τελευταία περίοδο.

Nτέι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και Τόνουτ με 15 πόντους, ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ Τόμας και Σπίσου με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ξεχώρισαν από τη Σάσαρι.

Το έκτο ματς της σειράς, είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Πέμπτη στη Σαρδηνία, με τη Σάσαρι να θέλει να μείνει ζωντανή, προκειμένου να διεκδικήσει τον τίτλο σε έβδομο ματς στη Βενετία.