Final 4 Γυναικών: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός (pics)

Οι Ερυθρόλευκες νίκησαν με 78-37 τον Παναθηναϊκό, στον ημιτελικό και παίζουν με τη Νίκη Λευκάδας στον τελικό (24/3, 15:00) του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ-Με πένθος αγωνίστηκαν οι Πράσινες στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Παναθηναϊκό, στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου μπάσκετ γυναικών που γίνεται στα Χανιά, στο κλειστό Κλαδισού. Νίκησαν με 78-37 και πήραν την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (24/3) όπου θα αντιμετωπίσουν τη Νίκη Λευκάδας και θα διεκδικήσουν το τέταρτο σερί Κύπελλο.

Στον μικρό τελικό της διοργάνωσης ο Παναθηναϊκός θα παίξει (24/3, 12:00) με τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Από την αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε ότι θα είναι κυρίαρχος μιας και πολύ γρήγορα πήρε διαφορά στο παιχνίδι, μοιράζοντας το σκορ και απειλώντας με πολλούς τρόπους. Μόνο στο 7′ (9-8) και στο 15′ (22-18) οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ. Μετά ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά.

Στο α’ δεκάλεπτο το σκορ ήταν 19-8 ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός σε τρία από τα τέσσερα 10λεπτα έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (8-12-8-9 τα “πράσινα” 10λεπτα) ενώ ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο με 29-9.

Ο Ολυμπιακός (ο τζένεραλ μάνατζερ, Παναγιώτης Φασούλας στην παραπάνω φωτογραφία) πήρε σκοράρισμα από την πλειονότητα των παικτών που αγωνίστηκαν (πρώτη σκόρερ ήταν η Τζόνσον με 13 πόντους) ενώ από τον Παναθηναϊκό μόνο η Καλαμπάκου (με 12 πόντους) είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Το τελικό σκορ (78-37) ήταν και μέγιστη διαφορά πόντων.
Οι “Πράσινες” αγωνίστηκαν με πένθος στη μνήνη του Θανάση Γιαννακόπουλου. Πριν από το παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-20, 49-28, 78-37
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 8(1), Σταμάτη 11(2), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 8(1), Παυλοπούλου 9(1), Νικολοπούλου 6, Σωτηρίου 2, Τίκβιτς 6, Λίτσι 4, Τζόνσον 13, Κοσμά, Σταμολάμπρου 11(3) .
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Μούλη 8, Π. Κοιλιά 3, Καλαμπάκου 12(2), Ευαγγελάτου 2, Αρβανίτη 4, Σλούκα 2, Εζέτζα 6, Ακρίβου, Μούτσα, Σιγάλα.
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Κάρδαρης, Γιακείμη
Οι στατιστικές επιδόσεις των παικτριών του Ολυμπιακού έτσι όπως δημοσιεύτηκαν στην ιστοσελίδα της Ε.Ο.Κ.
Οι στατιστικές επιδόσεις των παικτριών του Παναθηναϊκού έτσι όπως δημοσιεύτηκαν στην επίσημη ιστοσελίδα της Ε.Ο.Κ.