Επιβίωσε στο θρίλερ! (video)

Ο Ολυμπιακός γύρισε από την κόλαση στο τέλος της κανονικής διάρκειας, οδήγησε το παιχνίδι με τη Χίμκι στην παράταση και τελικά πήρε τη νίκη με 109-98

Τρομερή νίκη, με τον τρόπο που εξελίχθηκε η αναμέτρηση με τη Χίμκι απόψε (18/12) στο ΣΕΦ, πήρε ο Ολυμπιακός με σκορ 109-98 στην παράταση! Για να φτάσουν στην επικράτηση οι “ερυθρόλευκοι” χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή στην κανονική διάρκεια, καθώς το σκορ ήταν 87-96 στα 57” δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ισοφάρισαν, πήραν ζωή και τελικά πανηγύρισαν!

Σε αυτά τα τελευταία 57 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, που τα πάντα έμοιαζαν χαμένα για τον Ολυμπιακό, ο Πρίντεζης μείωσε αρχικά με τρίποντο, ακολούθησε λάθος επαναφορά των Ρώσων και νέο τρίποντο από τον Πολ για να γίνει το 93-96. Ο Ολυμπιακός επέλεξε να παίξει άμυνα και η Χίμκι υπέπεσε σε παράβαση 24 δευτερολέπτων. Ο Σπανούλης με νέο τρίποντο ισοφάρισε στους 96 πόντους, με την Χίμκι να μην σουτάρει καν στον χρόνο που της απέμενε. Κάπως έτσι το θρίλερ στο ΣΕΦ πήγε στην παράταση.

Εκεί, πλέον, με το μομέντουμ να το έχει ο Ολυμπιακός, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επί μέρους 13-2 και έφτασαν στην τελική επικράτηση, που τους ανέβασε στις έξι νίκες στην Ευρωλίγκα και τους έφερε σε απόσταση βολής από την πρώτη οκτάδα στο βαθμολογικό πίνακα. Πολύ περισσότερο, δε, τους έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια.

Εκπληκτικός Σπανούλης

Πρωταγωνιστής ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος έκανε double-double με πόντους και ασίστ. Με το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, μάλιστα, έφτασε τα 471 στην καριέρα του στη Euroleague και έπιασε τον Τεόντοσιτς στην 2η θέση όλων των εποχών. Πρώτος είναι ο Ναβάρο με 623. Ήταν ένα ακόμα μεγάλο σουτ του Σπανούλη στην τεράστια καριέρα του.

Από κοντά, τον ακολούθησε ο Γιώργος Πρίντεζης, αλλά και ο Κώστας Παπανικολάου, που στα κρίσιμα σημεία του αγώνα ήταν παρόντες. Ο πρώτος έπαιξε 36′ λεπτά και σκόραρε 26 πόντους, είχε 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, φτάνοντας στις 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Στον αντίποδα, ο Αλέξι Σβεντ μπορεί να έκανε ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης με 21 εκτελεσμένα τρίποντα και να έγραψε τη δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση με 31 εκτελεσμένα σουτ, όμως, στο τέλος ήταν ο μοιραίος καθώς πήρε το παιχνίδι της ομάδας του πάνω του ανεπιτυχώς.

Οι εναλλαγές στο σκορ

Ο Ολυμπιακός, βασιζόμενος στην καλή άμυνα που έπαιξε εξ αρχής, πήρε κεφάλι στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, που έκλεισε υπέρ του 25-20. Οι Σπανούλης, Κόνιαρης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοβ κράτησαν χαμηλά τους Ρώσους στην δική τους επιθετική επίδοση, με αποτέλεσμα να έχουν αυτοπεποίθηση στην άλλο μισό του τερέν.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ρώσους να αντεπιτίθενται και να κάνουν ζημιά απέναντι στους παίκτες που αντικατέστησαν την αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού. Τελικώς, τα κάστανα από τη φωτιά έβγαλαν και πάλι οι Σπανούλης και Παπανικολάου, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο 49-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά ακόμη και στο +11 (56-45 στο 22′), όμως, κάπου εκεί ο Σβεντ πήρε το όπλο του. Έβαλε σουτ για το 67-64 στο 29′ και έφτασε στους 23 πόντους έχοντας ήδη πάρει 18 προσπάθειες. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους “ερυθρόλευκους” στο +3 (70-67).

Η ρώσικη αντεπίθεση συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ένα κάρφωμα του Έβανς έφερε τη Χίμκι κοντά (72-71) στο 32′. Ο Σβεντ έβαλε ακόμη ένα τρίποντο για το προσπέρασμα (72-74 στο 34′). Οι Ρώσοι έτρεξαν σερί 7-0. Με τον Σβεντ στον πάγκο για μερικές ανάσες, Κράμερ και Μπέρτανς έβαλαν από ένα τρίποντο για το 76-82 του 34′. Μιλουτίνοβ και Πρίντεζης μείωσαν στον πόντο (83-84), με τον Σβεντ να απαντά με τρίποντο για το 83-87 και τον Καράσεφ να βάζει άλλο ένα για το 83-90.

Ο Πολ με τρίποντο μείωσε στους τρεις (93-96) στα 52.3″ και ο Ολυμπιακός γύρισε από το -9 μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα για να κρατήσει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Ο Σπανούλης έβαλε το μεγάλο τρίποντο του 96-96 και η τρομερή άμυνα στον Σβεντ οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον τελευταίο λόγο, για να φτάσουν στη νίκη με 109-98.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 (κ.α.), 109-98

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (2 ασίστ), Πολ 8 (0/1 δίποντο, 1/7 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 16 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 26 (11/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 23, Ριντ 7 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 36 (3/10 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 3 ρμπάουντ, 9 ασίστ), Κράμερ 5 (1), Μπούκερ 12 (5/10 δίποντα), Καράσεβ 8 (2), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2), Μόνια, Γκιλ, Γιόβιτς 1, Έβανς 17 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέρτανς 9 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/44 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 28/38 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 16/34 δίποντα, 16/40 τρίποντα, 18/23 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 16 λάθη