Βουτιά στο κενό η Ζάλγκιρις ανεβαίνει η Βαλένθια (video)

Η Βαλένθια πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη στο Κάουνας απέναντι στην Ζάλγκιρις με 86-82 και απέδειξε δύο πράγματα. Ότι εκείνη αφενός βελτιώνεται κι ότι η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μετά από την έβδομη συνεχόμενη ήττα της, είναι σε παρατεταμένη μη αναστρέψιμη κρίση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έμοιαζαν καλύτεροι, αλλά μόνο «έμοιαζαν» γιατί πρακτικά στο σκορ δεν κατάφεραν να ξεφύγουν ποτέ με διαφορά που θα επιβεβαίωνε την ανωτερότητά τους.

Αντίθετα με την Βαλένθια που στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε μπροστά έφτασε αρχικά σε διαφορά επτά πόντων και στην συνέχεια βρέθηκε και στο +12(59-71).

Ο Ρίβερς με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο μετά από πέντε άστοχα έδωσε το σύνθημα για την επιστροφή της Ζάλγκιρις, που με πίεση σε όλο το γήπεδο μείωσε ως και σε 82-84, όμως, μέχρι εκεί. Οι Λιθουανοί έμειναν από χρόνο και δυνάμεις κι οι Ισπανοί έφυγαν με το πρώτο φετινό του διπλό.

Οι 22 πόντοι από τον Λαμπερί με 4/5 τρίποντα, είναι ρεκόρ καριέρας για τον Γάλλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν συνολικά 13/29 τρίποντα (44,8%) κάτι που αποτέλεσε το βασικό συστατικό της νίκης τους.