Στο τέλος έγινε ντέρμπι (video)

Ο Πανιώνιος πήρε...τρομάρα από τον ΚΑΟΔ στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά κατάφερε να κρατήσει τη νίκη με 77-71.

Ο Πανιώνιος πήρε…τρομάρα από τον ΚΑΟΔ στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά κατάφερε να κρατήσει τη νίκη με 77-71.

Οι «κυανέρυθροι» διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Basket League, έστω και αν παραλίγο να γκρεμίσουν ότι έχτιζαν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με τον ΜακΚόλουμ να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα από πλευράς σκοραρίσματος, απέκτησαν προβάδισμα δέκα πόντων στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (30-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος έσφιξε ακόμα περισσότερο την άμυνά του, ενώ συνέχισε να…βομβαρδίζει από τη γραμμή του τριπόντου, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +18 με το τέλος του ημιχρόνου.

Με εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, που τους είδε να αυξάνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (72-52 στο 30′).

Κάπου εκεί όμως ο Πανιώνιος βραχυκύκλωσε. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την περίοδο με σερί 11-0 και ξαφνικά το ματς έγινε ντέρμπι. Ο ΚΑΟΔ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους -3 (74-71) 15” πριν από το τέλος, αλλά χάρη σε εύστοχες βολές των Μπατή και Κάρτερ κράτησε τελικά τη νίκη.

Ο ΜακΚόλουμ ήταν το πρώτο βιολί του Πανιωνίου με 21 πόντους, ενώ για τον ΚΑΟΔ ο Μπάβτσιτς πέτυχε 15.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 55-37, 72-52, 77-71

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 21 (1), Σταμάτης, Κάρτερ 14 (3), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας 2, Μπατής 9 (1), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 5 (1), Μισέλ 4, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 7, Σαλούστρος
ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 10 (1), Στίγκερς 10 (1), Μπράουν 4, Βον 7, Μάρκοβιτς 11 (2), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 15 (1), Ζάρας 10 (1), Μπένας 2