Επέστρεψε στις νίκες η Καβάλα

Επιστροφή στις νίκες για την Καβάλα, η οποία επικράτησε με 81-70 του Πανελληνίου.

Επιστροφή στις νίκες για την Καβάλα, η οποία παράλληλα έβαλε τέλος στο σερί των δύο διαδοχικών επιτυχιών του Πανελληνίου. Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε 81-70 των «Ολυμπιονικών» στο κλειστό της Καλαμίτσας, σε αγώνα για την 12η ημέρα της Α1 Ανδρών, και με την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Δίνοντας έμφαση στα αμυντικά καθηκόντά τους στο πρώτο ημίχρονο, το θέαμα και η επίθεση πέρασαν σε δεύτερη μοίρα για Καβάλα και Πανελλήνιο. Μετά το ισόπαλο πρώτο δεκάλεπτο (26-26) και τη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε την Καβάλα στο… εύθραυστο +2 (41-39), το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη «ανέβασε στροφές» στην τρίτη περίδο και μπήκε σε τροχιά νίκης.

Ο Πανελλήνιος στο 26΄ έτρεξε, με κορυφαίο τον Μπέιλι, ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 53-49. Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση: «απάντησαν» με δικό τους σερί 8-0 και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Χαφ ανέκτησαν το προβάδισμα (57-53) και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (63-55).

Στον επίλογο της αναμέτρησης Χαφ, Παλάσιο και Γιόροβιτς «τιμώρησαν» τους παίκτες του Πανελληνίου, που είχε… μείνει από δυνάμεις και, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Σμιθ, Φράνσις, δεν μπορούσε να πετύχει την ανατροπή. Δύο λεπτά πριν από τη λήξη η διαφορά για την Καβάλα έφτασε στους 11 πόντους (77-66) και χωρίς να… ιδρώσει έφτασε άνετα στο τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 41-39, 63-55, 81-70
Διαιτητές: Πηλοϊδης-Σώμος-Σταματόπουλος

ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): ΜακΊντος 12 (2), Παλάσιο 17, Κοστόφ, Χαφ 13 (3), Παπανικολάου, Σίμονς 6, Γεωργάκης 2, Γιόροβιτς 17 (1), Καραποστόλου 10 (2), Αγγελόπουλος 4.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7 (1), Μπέιλι 7 (1), Κράμπενχοφτ 2, Σμιθ 24 (1τριπ., 14ρ.), Σκλάβος 5 (1), Ούντριχ 5, Φράνσις 20, Κομποδιέτας.