Ανετα ο ΠΑΟΚ

Ένα εύκολο και ευχάριστο απόγευμα πέρασε ο ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας, όπου νίκησε τον Πανελλήνιο με 76-55.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου με τους Μάρσαλ, Ντόζιερ και Παπαδόπουλο να τους οδηγούν, έφτασαν στην άνετη επικράτηση και στην 4η φετινή νίκη τους στην 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος. Απ’ την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν καν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανελλήνιος δεν. εμφανίστηκε καν στην Πυλαία. Από την αρχή του παιχνιδιού οι Θεσσαλονικείς πήραν διαφορά στο σκορ, με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να προσπαθεί να βρει λύσεις. Παράλληλα, παρακολουθούσε τους αντιπάλους της να σκοράρουν, κάτι που εκείνη έκανε με μεγάλη δυσκολία. Ενδεικτικό ήταν το 23-11, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ρόουλ Μάρσαλ και ο Τοντόρ Γκετσέβσκι -που είχε πάρει φόρα- έκαναν πάρτι, ο πρώτος από την περιφέρεια και ο δεύτερος κάτω από τα καλάθια των φιλοξενούμενων και η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο. Την ίδια ώρα, οι τελευταίοι ήταν απελπιστικά άστοχοι, ιδίως από τη γραμμή των 6.75. Σε ολόκληρο το δεκάλεπτο σημείωσαν μόλις 8 πόντους, σε αντίθεση με τους 19 του ΠΑΟΚ (42-19), ενώ είχαν 0/10 τρίποντα και 9/25 δίποντα.

Η βελτίωση για τους Κυψελιώτες επήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου τα ποσοστά τους στην επίθεση έπαψαν να είναι τραγικά. Με ένα σερί 11-4 με ηγέτη τον Κράμπενχοφτ, μείωσαν στους 15 πόντους, ο ΠΑΟΚ απάντησε με 5-0, ενώ κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα, έχοντας μαζέψει 32 ριμπάουντ. Παρόλα αυτά τα 15 λάθη του δεν του επέτρεπαν να απομακρυνθεί όσο θα ήθελε στο σκορ 958-40, γ΄ δεκ.).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σκοράρισμα ανέλαβαν οι Ντόζιερ και Παπαδόπουλος για τον ΠΑΟΚ. Εκεί που ο Ούντριχ προσπαθούσε να κατεβάσει τη διαφορά για τον Πανελλήνιο και έφτανε μέχρι το -15, αναλάμβανε ένας παίκτης των γηπεδούχων να την αυξήσει εκ νέου. Στην αρχή ήταν ο «Λάζος» και μετά τη σκυτάλη πήρε ο Ντόζιερ.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 42-19, 58-40, 76-55

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 15 (1), Αράπης, ΜακΓκράθ 12 (4/4 τρίποντα), Αποστολίδης 6, Δέδας 6 (2), Ντόζιερ 15, Γκρέι 2, Παπαδόπουλος 10 (12 ριμπάουντ), Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 10 (2), Καλαμπάκας

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 7 (1), Μπέιλι 6 (2), Κράμπενχοφτ 15 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος, Ούντριχ 6, Όστοϊτς 12, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 9 (1)