Τον… έστειλαν Ξανθόπουλος και Μπατής

Μια σημαντική νίκη κατέκτησε ο Πανιώνιος, δια χειρός Ξανθόπουλου και Μπατή. Επικράτησε του Ηλυσιακού με 76-66 στη Νέα Σμύρνη, όχι τόσο εύκολα όμως όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Μια σημαντική νίκη κατέκτησε ο Πανιώνιος, δια χειρός Ξανθόπουλου και Μπατή. Επικράτησε του Ηλυσιακού με 76-66 στη Νέα Σμύρνη, όχι τόσο εύκολα όμως όσο δείχνει το τελικό σκορ. Οι «κυανέρυθροι» πήραν το πρώτο τους… δίποντο, στης 2η αγωνιστική της Α1, παρότι στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους 2 πόντους (58-56) χάρη στη σημαντική βοήθεια του Νίκου Χατζή. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ξαναβρήκαν την ψυχραιμία και τη συγκέντρωση τους όμως και με δύο κρίσιμα τρίποντα των Ξανθόπουλου (70-63) και Μπατή (73-63) έκοψαν τα πόδια των αντιπάλων τους και έφτασαν στη νίκη.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι (5-6) και άλλοτε βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ, άλλοτε ήταν ισόπαλες (12-12). Πάντως, τόσο ο Πανιώνιος, όσο και ο Ηλυσιακός είχαν μεταφέρει το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, ο μεν με τον Στέφενσον και οι δε με τους Χάρντινγκ και Κασελάκη (17-14, 10′). Οι Νεοσμυρνιώτες όμως, αποφάσισαν να εκμεταλλευθούν και την περιφέρεια τους και έτσι με εύστοχα σουτ έφεραν τη διαφορά στους 12 πόντους (31-19), την ώρα που οι αντίπαλοι τους έδειχναν να έχουν… κολλήσει επιθετικά. Εκείνος που τους ξύπνησε ήταν ο Χάρντινγκ (31-23), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει το ρυθμό τους και είχαν τον έλεγχο, τόσο εκτός, όσο και εντός ρακέτας με τον Σαρικόπουλο σε φόρμα. Έκαναν ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο (33-25, 20′).

Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και το έδειξαν όταν οι Νάτζφεϊ, Κις και Ντίμπλερ έκαναν το 41-25, με ένα 8-0 σερί. Κάπου εκεί οι παίκτες του Φλεβαράκη άκουσαν τον προπονητή τους να του λέει ότι αν συνέχιζαν έτσι είχαν την ήττα στο τσεπάκι τους και με μια αντεπίθεση μείωσαν σε 50-31. Με τον Χάρτνινγκ να τους καθοδηγεί έφτασαν κι ακόμη πιο κοντά (52-42) με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Την ίδια ώρα, ο Ηλυσιακός είχε «κλειδώσει» καλά τον Στέφενσον και με επιμέρους σκορ 7-3 πήγαν το σκορ στο 55-49 και λίγο μετά έκαναν το ματς ντέρμπι, όταν ο Τόμπσον ευστόχησε από τα 6.75 (58-54) και ο Χατζής -που έδινε μεγάλες βοήθειες- από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (58-56, 35′). Στέφενσον και Ξανθόπουλος όμως, δεν είχαν πει τις τελευταίες λέξεις τους και με ψυχραιμία έκαναν το 63-58. Παρά τη μετέπειτα ευστοχία των Χατζή και Τόντιτς (65-60), οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν πιο ψύχραιμοι (67-60), με τους πρώτους να χάνουν καλάθια στη συνέχεια. Το απέδειξε και ο Βασίλης Ξανθόπουλος, που πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο (70-63, 28′:30”), αλλά και ο Μάριος Μπατής, ο οποίος έβαλε τέλος στα όνειρα του Ηλυσιακού (73-63, 30”). Ο Νάτζφεϊ ήταν εκείνος που υπέγραψε τη νίκη ευστοχώντας για το 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 52-42, 76-66.