Σώθηκε ο Κολοσσός, βουλιάζει ο Άρης (video)

Ένα βήμα πιο κοντά στην Α2 έστειλε τον Άρη ο Κολοσσός.

Η ομάδα της Ρόδου με επική αντεπίθεση στην 4η περίοδο όπου σημείωσε 38(!!!) πόντους πήρε νίκη σωτηρίας με 90-86 επί του Άρη που πλέον είναι με το ένα πόδι στην Α2 για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την Τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 61-52 αλλά μετά επακολούθησε….καταιγίδα! Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 74-73 με τέσσερα λεπτά για το τέλος και κράτησαν τη χρυσή νίκη με μεγάλη δυσκολία.

Ο Κολοσσός έφτασε την 8η νίκη του και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στη Basket league, ενώ ο Άρης συνεχίζοντας την ελεύθερη πτώση έμεινε στην τελευταία θέση παρέα με τον ΠΑΟΚ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Αγκμπελέσε 13, Γκρίφιν 18, Λοβ 23, Ντάνιελς 10, Κρομά 11, Μπρέιζελτον, Τσαλμπούρης 11, Μωραϊτης, Τουντζιαράκης 2, Παύλος2.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 24 (9 ριμπάουντς, 10 ασίστ), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 10, Γκετσεβίτσους 2, Ντραγκίσεβιτς 20, Φιτζπάτρικ 10, Μπράουν 3, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4, Μόρις 11.