Έτοιμη για στέψη η Κέρμπερ! (video)

Η Αντζελίκ Κέρμπερ έδειξε πως είναι στην πιο ώριμη τενιστική φάση της και πέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο της ενθουσιώδους Γέλενα Οσταπένκο

Η Αντζελίκ Κέρμπερ προκρίθηκε στον τελικό του Γουίμπλεντον με 2-0 σετ επί της Γέλενα Οσταπένκο σε παιχνίδι που κράτησε μία ώρα και επτά λεπτά! Η Γερμανίδα, νούμερο 11 στο ταμπλό, προσπάθησε να μην παρασυρθεί από το σύνηθες επιθετικό παιχνίδι της νεαρής Λετονής, η οποία μπήκε στον αγώνα με τους περισσότερους γουίνερς στο ταμπλό των γυναικών! Αυτό ήταν το πρώτο μεταξύ τους ματς και η Κέρμπερ επένδυσε στο σερβίς της, ενώ έκανε το πρώτο μπρέικ στο ματς στο έβδομο γκέιμ του πρώτου σετ. Η Οσταπένκο δεν απάντησε και η Κέρμπερ πήρε το πρώτο σετ 6-3.

Angelique takes flight ? . Former finalist Kerber is a set to the good against Ostapenko . ?: @anychance_ #Wimbledon @angie.kerber #TakeOnHistory

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Wimbledon (@wimbledon) στις

Η 30χρονη Κέρμπερ πραγματοποίησε ονειρώδες ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και με μπρέικ μόλις στο δεύτερο γκέιμ, προηγήθηκε 3-0! Μάλιστα έκανε και δεύτερο μπρέικ και προηγήθηκε 5-1. Κάπως έτσι έφτασε μια ανάσα από την πρόκριση και μετέφερε όλη την πίεση στη Λετονή, η οποία είναι γνωστή μαχήτρια και αντέδρασε, καταφέρνοντας να κάνει το πρώτο της μπρέηκ για να μειώσει σε 5-3 (μάλιστα έσωσε και ματς πόιντ στο έβδομο γκέιμ). Η Κέρμπερ στηρίχθηκε στο συνεπές σερβίς της και πήρε το ένατο γκέημ για να πάρει τη νίκη και πρόκριση για τον τελικό με 6-3 στο δεύτερο σετ.

Battling from first ? to last . Her Wimbledon run may be over, but Jelena Ostapenko went down swinging ? . ?: Joe Toth #Wimbledon @jelena.ostapenko #TakeOnHistory

Η Κέρμπερ ήταν καλύτερη στα ποσοστά σε πρώτο και δεύτερο σερβίς, ενώ είχε μόλις επτά αβίαστα λάθη, την ώρα που η πολλά υποσχόμενη Οσταπένκο τελείωσε τον ημιτελικό με 35!

Roaring her way back to the final! ? . Who’s backing Angelique Kerber to go all the way? . ?: Florian Eisele #Wimbledon @angie.kerber #tennissport #instasport #TakeOnHistory

Αυτή ήταν η για τρίτη συμμετοχή της Κέρμπερ σε ημιτελικό Γούμπλεντον και κέρδισε για δεύτερη φορά. Το 2016 στον τελικό ηττήθηκε από τη Σερίνα Ουίλιαμς 2-0 σετ. Στον φετινό τελικό θα διεκδικήσει το Rosewater Dish με μία εκ των Σερίνα και Γιούλια Γκέργκες (επίσης Γερμανίδα).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης.