Οι «ρουκέτες» έπληξαν το Λος Άντζελες

Οι Χιούστον Ρόκετς πέρασαν νικηφόρα από το Λος Άντζελες με 124-115 και ανάγκασαν τους Λέικερς να υποστούν τη δεύτερη ήττα τους, σε ισάριθμα ματς της κανονικής περιόδου.

Οι Χιούστον Ρόκετς πέρασαν νικηφόρα από το Λος Άντζελες με 124-115 και ανάγκασαν τους Λέικερς να υποστούν τη δεύτερη ήττα τους, σε ισάριθμα ματς της κανονικής περιόδου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τις «ρουκέτες» ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους και μοίρασε επτά ασίστ. Ο Κρις Πολ σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ 19 είχε ο Κλιντ Κάπελα. Ο Καρμέλο Άντονι πρόσθεσε επτά πόντους και μάζεψε δέκα ριμπάουντ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από την πλευρά των «λιμνανθρώπων», ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 24 πόντους σε 39 λεπτά. Ο «Βασιλιάς» μάζεψε πέντε ριμπάουντ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ. Ο Μακ Γκι είχε 16 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ 14 σημείωσε ο Μπολ. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από το επεισόδιο που είχαν οι Πολ και Ρόντο, με τον Τζέιμς να παρεμβαίνει και να ηρεμεί τα πνεύματα, πριν υπάρξει γενική σύραξη στον αγωνιστικό χώρο.

Οι πόντοι:

Λέικερς: Τζέιμς 24, Ίνγκραμ 12, Μακ Γκι 16, Ρόντο 13, Κάλνγουελ Πόουπ 5, Χαρτ 11, Μπολ 14, Κούζμα 11, Στέφενσον 9

Ρόκετς: Τάκερ 6, Ένις 6, Κάπελα 19, Χάρντεν 36, Πολ 28, Γκόρντον 9, Άντονι 7, Γκριν 13