Προμηθέας-Λάρισα 81-63: «Παράσταση» για έναν ρόλο (HL)

Ο Προμηθέας έκανε ό,τι ήθελε στο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Basket League με «θύμα» την Λάρισα! Το νερό μπήκε στο... αυλάκι από το πρώτο δεκάλεπτο (19-3) και πλέον άπαντες στην Πάτρα εστιάζουν στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (09/02).

Όλα τελείωσαν από την πρώτη περίοδο αφού οι πατρινοί με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα προηγήθηκαν 19-3! Μία αρνητική ιστορική επίδοση οι τρεις πόντοι ενεργητικό σε μία περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί να έφτιαξε κάπως η επιθετική εικόνα των φιλοξενούμενων αλλά ο Προμηθέας δεν είχε θέμα να ανεβάσει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντου (38-17) τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς πριν τα 20 πρώτα λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Παπανικολόπουλου έριξε λίγο την διαφορά (όχι κάτω από το φράγμα των 10 πόντων) αλλά δεν θα μπορούσε να κάνει για δεύτερη φορά την ανατροπή σε βάρος του Προμηθέα Πατρών.

Ο χρόνος για τους νικητές μοιράστηκε αλλά οι Αγραβάνης (17 πόντους) και Αθηναίου (16 πόντους) τράβηξαν το περισσότερο… κουπί στο σκοράρισμα.

Ρεβάνς για την φορμαρισμένη ομάδα του Μάκη Γιατρά (5 νίκες στα τελευταία 6 ματς) που είχε ηττηθεί στην Λάρισα με ανατροπή 85-81, την 6η ημέρα του νέου έτους (06/01/2021).

Θυμίζουμε, πως μεσοβδόμαδα (09/02) ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63