Κολοσσός-Άρης 96-90: Αφιλόξενος και νικητής (hls)

Κυριαρχώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός επιβλήθηκε του Άρη με 96-90 για την 21η αγωνιστική της Basket League. Οι νησιώτες με τη νίκη αυτή πλησίασαν στον ένα βαθμό τους σημερινούς τους αντιπάλους, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο. Απέκτησαν γρήγορα μία εύθραυστη διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος. Ο έλεγχος των ριμπάουντ και τα καλά ποσοστά στα σουτ συνεχίστηκαν και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο το σύνολο του Παπαθεοδώρου στο τελευταίο τρίλεπτο με πίεση στην άμυνα και με γρήγορο μπάσκετ κατάφερε να μετατρέψει το 30-30 σε 41-32!

Χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά για να ισοφαρίσει ο Άρης σε 45-45 και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, η οποία θα του έδινε και το αβαντάζ για την είσοδο στην πρώτη εξάδα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι την κόρνα της λήξης του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου ο Κολοσσός πήρε τα ηνία στα χέρια του και αποσπάστηκε στο σκορ, αφήνοντας τους «Κίτρινους» σε θέση κυνηγού. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο τέλος να πλησιάσουν και να αγχώσουν τους αντιπάλους τους, χωρίς να το καταφέρουν. Ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 96-90 και έδειξε πως η δύναμή του στη φετινή αγωνιστική σεζόν είναι η έδρα του, αφού εκτός από τον Ολυμπιακό, καμία άλλη ομάδα μέχρι τώρα δεν μπόρεσε να φύγει από τη Ρόδο με το ροζ φύλλο της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 58-58, 96-90

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 20 (4), Χατζηδάκης 13, Κατσίβελης 7, Γιαννόπουλος 3 (1), Σμιθ 28 (4), Μορέιρα 10, Κόφι 10, Τιγκ 2, Χατζηνικόλας 3 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 11 (1), Γκούντγουιν 12, Τολιόπουλος 20 (4), Νότε 17 (3), Νετζήπογλου 8 (1), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Σανόγκο, Καββαδάς 2, Φίλλιος 8 (2), Χρηστίδης, Χάγκινς