Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β 0-4 : Νίκη μετά από τρεις μήνες

Σε εξ' αναβολής παιχνίδι για την δέκατη αγωνιστική της Superleague 2 η ΑΕΚ νίκησε 4-0 τον Ηρόδοτο στη Νέα Αλικαρνασσό.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πέτυχε την πρώτη νίκη της μέσα στο 2023 επικρατώντας άνετα του Ηροδότου με 4-0 και την πρώτη μετά τα μέσα Δεκέμβρη στην Superleague 2.

Χρειάστηκε λίγα λεπτά για να πάρει τον έλεγχο η ΑΕΚ αλλά όταν τα κατάφερε πέτυχε δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο με τους Μπότο (17′) και Χριστόπουλο (21′) για να φτάσει ανετα στο 2-0 μέχρι το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο. Ο Παρράς σκόραρε (60′) λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ενώ με το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα ο Χριστόπουλος έκλεισε το σκορ δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος (75′).

Για τον Ηρόδοτο ήταν η ένατη ήττα στους τελευταίους δέκα αγώνες στο πρωτάθλημα. Παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.

Ηρόδοτος : Γκόλοβιτς, Γρηγοροπουλος, Ντούμπια, Πιτσόλης (53′ Χαλκιαδάκης), Τζούνιορ, Λεβιτσάνιν, Μασάδο, Μπακουτσής (53′ Ματσούκας), Ντότης (77′ Πλιάτσικας), Φράτροβιτς, Μάρκοβιτς

ΑΕΚ Β : Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ντάικο (63′ Χατζηκυριάκος), Λατσι, Γεωργέας (63′ Γκαρσία), Δημητρίου, Γερολεμου, Πανεράς, Ζίνι, Μπότος (53′ Παρράς), Απ. Χριστόπουλος

Διαιτητής : Σταυρουλακης
Α’/Β’ : Βλαχάκης / Δασκαλομαρκάκης
Τέταρτος : Μόσχου