Ίντερ – Μίλαν 1-0: Πήραν το ντέρμπι με Μαρτίνες οι «νερατζούρι»! (hls)

Η Ίντερ πήρε to derby della madonnina, επικρατώντας της Μίλαν με 1-0 χάρη σε γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες.

Η Ίντερ επικράτησε με 1-0 της Μίλαν στο derby della madonnina για την 21η αγωνιστική της SerieA!

Οι γηπεδούχοι, έχασαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο έκτο λεπτό με τον Μαρτίνες ο οποίος έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Ταταρουσάνου να παραχωρήσει το κόρνερ.

Η Ίντερ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του ματς, ασκούσε από την αρχή πίεση στα καρέ της Μίλαν, που δεν έδειχνε ικανή να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα. Στο 34΄ήρθε το γκολ για τους «νερατζούρι». Μετά από κόρνερ του Τσαλχάνογλου, ο Λαουτάρο Μαρτίνες με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, στο 56 έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λαουτάρο Μαρτίνες για το 2-0. Η πρώτη ευκαιρία της Μίλαν, ήρθε στο 58΄με τον Ερνάντες να βρίσκει με σέντρα τον Ζιρού η κεφαλιά του οποίου κατέληξε άουτ.

Στο 69΄ο Ερνάντες με φάουλ έστειλε τη μπάλα επάνω από τ΄οριζόντιο δοκάρι και στο 75΄ο Ντίας έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Ονάνα.

Η Ίντερ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 82΄με τον Λουκάκου όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Βέλγου στον Τιό. Στο 89΄η Ίντερ σκόραρε εκ νέου με τον Μαρτίνες το γκολ όμως ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR.

Ίντερ : Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Ντιμάρκο (71΄), Μικιταριάν (71΄Μπρόζοβιτς), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μαρτίνες Τζέκο (71΄ Λουκάκου)

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλουλού, Κιάερ (86΄Ρέμπιτς), Γκάμπια (70΄Τιό), Καλάμπρια, Ερναντές, Μεσίας (46΄Ντίαθ), Τονάλι, Κρούνιτς, Οριγκί (55΄Λεάο), Ζιρού