Ατλέτικο Μ. – Μπαρτσελόνα 0-1: Ο Ντεμπελέ έκρινε το ντέρμπι (hls)

Νικηφόρο πέρασμα της Μπαρτσελόνα από τη Μαδρίτη καθώς επικράτησε 1-0 της Ατλέτικο και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα

Από το σουτ του Ντεμπελέ στο 22΄ κρίθηκε το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής στην Ισπανία ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα. Οι “μπλαουγκράνα” κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, δεν απειλήθηκαν παρά σε ελάχιστες στιγμές σε ένα νευρικό παιχνίδι.

Στο 88΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά από το εξαιρετικό σουτ του Λεμάρ η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ ο Γκριεζμάν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν μια ανάσα από το να σκοράρει ωστόσο ο Αραούχο με υπερένταση απομάκρυνε τον κίνδυνο

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής των Σάβιτς και Τόρες στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ρεϊνίλντο (82΄ Ρεγκιλόν), Μολίνα, Κόκε (74΄ Κορέα), Καράσκο (65΄ Μοράτα), Τζορέντε, Μπάριος (65΄ Κοντόγμπια), Γκριζμάν, Ζ. Φέλιξ (74΄ Λεμάρ)

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κρίστενσεν, Κουντέ, Αραούχο, Α. Μπαλντέ (81΄ Αλόνσο), Μπουσκέτς (81΄ Ρομπέρτο), Ντε Γιόνγκ (58΄ Κισιέ), Πέδρι, Γκάβι (74΄ Ραφίνια), Ντεμπελέ, Φατι (57΄ Τόρες),