Ρεάλ-Λεβάντε 6-0: Περίπατος και υποβιβασμός (hls)

Η Ρεάλ Μαδρίτης... σκόρπισε την ουραγό Λεβάντε με σκορ 6-0 σε αναμέτρηση για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τους φιλοξενούμενους να υποβιβάζονται.

Η Ρεάλ ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε δίχτυα με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ ενώ είχε και τρια σουτ του Βαλβέρδε στο δοκάρι!

Ο Μεντί άνοιξε το σκορ μετά απο΄υπέροχη πάσα του Μόντριτς στο 13ο λεπτό, ενώ ο Μπενζεμά πέτυχε το 2-0 στο 19′ μετά απο΄τελική πάσα του Βινίσιους. Στο 34ο λεπτό ήταν η σειρά του Ροδρίγο να σκοράρει μετά την ασίστ του Μόντριτς, δεύτερη του Κροάτη στο παιχνίδι, ενώ στο 45′ ο Βινίσιους σημείωσε το 15ο γκολ του στη σεζόν διαμορφώνοντας το 4-0 για την ομάδα του Αντσελότι.

ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Οι είκτες του Αντσελότι έριξαν το ρυθμό τους στην επανάληψη, όμως σημείωσαν ακόμη δύο τέρματα με τον Βινίσιους στο 68ο και το 83ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Η Λεβάντε υποβιβάστηκε για πέμπτη φορά στην ιστορία της.