Γρανάδα – Μπιλμπάο 1-0 : Βήμα σωτηρίας

Η Γρανάδα πιο συγκεντρωμένη και πιο επικίνδυνη νίκησε 1-0 την Μπιλμπάο, έμεινε αήττητη για τέταρτο ματς υπό τις οδηγίες του Καράνκα και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην μάχη για την παραμονή.

Πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις και με την Μπιλμπάο ουσιαστικά ακίνδυνη μετά το 20ο λεπτό του αγώνα.

Η Γρανάδα επίσης δεν απειλούσε αλλά δεν έκανε και λάθη όπως αυτό του Ντάνι Γκαρθία στο 35ο λεπτό με τον Κογιάδο να κλέβει την μπάλα και να σκοράρει για μόλις δεύτερη φορά φέτος.

Παρά τις αλλαγές οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ακίνδυνοι και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μολίνα έχασε τετ-α-τετ για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ενώ η Μπιλμπάο έμεινε και με δέκα παίκτες λογω αποβολής του Βέσγκα (85′).

Και ξαφνικά… έγινε ντέρμπι.

Η Γρανάδα γύρισε πίσω και κλείστηκε για να κρατήσει το αποτέλεσμα με αποτέλεσμα η Μπιλμπάο να απειλήσει και να έχει δοκάρι με τον Ραούλ Γκαρθία στο έβδομο λεπτό των καθυστερησεων και μια ακόμη κεφαλιά σε στημένη μπάλα που έφυγε άουτ.

Η Γρανάδα αγχώθηκε αλλά κράτησε σημαντικό τρίποντο στην μάχη για την παραμονή.

Γρανάδα : Μαξιμιάνο – Κίνι, Ντίαθ (59′ Χερμάν), Ντουάρτε, Εσκουδέρο – Γκοναλόν (78′ Ετέκι), Μίγια – Πουερτας (88′ Αρίας), Κογιάδο, Ουζούνι (78′ Σουάρες) – Μολίνα

Μπιλμπάο : Σιμόν – Λέκουε (58′ Πετσαρομάν), Βίβιαν, Μαρτίνεθ, Γιούρι – Ν. Γουίλιαμς (58′ Ι. Γουίλιαμς), Ν. Γκαρθία (58′ Βέσγκα), Βενθεδόρ (68′ Θαράγα), Μουνιάιν – Μπερενγκέρ, Βιγιαλίμπρε (74′ Ρ. Γκαρθία)