Παναθηναϊκος Β΄ – Διαγόρας 3-0: Εύκολη νίκη για το «Τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός Β΄ επικράτησε του Διαγόρα με 3-0 για την 25η αγωνιστική, στο γήπεδο του Ασπρόπυργου.

Παρά τις αλλαγές και τις απουσίες, ο Παναθηναϊκός Β ήταν καλύτερος και έφτασε σε εμφατική νίκη απέναντι στην ομάδα της Ρόδου.

Η ομάδα του Βάθκεθ απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο δεύτερο λεπτό με τον Μαρτίνη που νικήθηκε από τον Μπίντση. Έξι λεπτά αργότερα, οι «Πράσινοι» δημιούργησαν μια ακόμη καλή στιγμή με τον Ματσαδέ ο οποίος παρά το γεγονός πως ο τερματοφύλακας του Διαγόρα ήταν εξουδετερωμένος, πλάσαρε άουτ. Στο 13΄ο Μαρτίνης με την βοήθεια του αέρα μπέρδεψε τον Μπίντση όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός Β έχασε μεγάλη ευκαιρία ν΄ανοίξει το σκορ στο 30 με τον Σερπέζη να βγάζει σέντρα, ο Αθανασακόπουλος να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από τ΄οριζόντιο δοκάρι. Ο Μαρτίνς στο 36 έκανε το 1-0 με φοβερό σουτ.

Ο Διαγόρας έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 39 όντα ο Τσιαντούλας βρέθηκε απέναντι στον Χριστογεώργο τον οποίο δεν κατάφερε να νικήσει για να ισοφαρίσει, όπως και ο Ζούνης στη συνέχεια της φάσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 74΄ο Ηλιάδης έκανε κάθετη στον Μαραθωνίτη και αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 85΄, ο Αλμπάνης και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Παναθηναϊκός Β (Βάθκεθ): Χριστογιώργος, Σερπέζης (71′ Καραμπάς), Κούτσιας, Αθανασακόουλος, Αντωνίου, Τουρκοχωρίτης, Κρυπαράκος (64′ Αλμπάνης), Καρβούνης, Μαρτίνης, Ματσαδές (64′ Μαραθωνίτης), Ηλιάδης.

Διαγόρας (Προβίδας): Μπίντσης, Σινγκ (68′ Παραστατίδης), Ρουγκάλας, Γιώργου (79′ Καρατάσιος), Μπαστιάνος, Τάτσης, Τσιαντούλας (79′ Μιράντα), Τοπάλ, Μπούμπας (60′ Μπλάνκο), Ζούνης, Λαμπίρης.

Διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων)