Μπρέσια-Τριέστε 87-76: Ανατροπή από το -18 για τους «καυτούς» γηπεδούχους (hls)

Η Μπρέσια έφτασε τις 12 νίκες και παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από την Αρμάνι και την Βίρτους.

Η Μπρέσια αιφνιδιάστηκε από την Τριέστε στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους 15 πόντους του Αντριάν Μπανκς, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-28, αλλά στα τρία επόμενα δεκάλεπτα, οι γηπεδούχοι νίκησαν στα επιμέρους σκορ και έφτασαν σε άνετη επικράτηση (87-76) για την 20η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Μπρέσια είχε ποσοστό ευστοχίας 14% στα τρίποντα, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά με την άμυνα της, μείωσε μέχρι τον έναν πόντο και πήρε το προβάδισμα στο σκορ στην 3η περίοδο, χωρίς να το απωλέσει. Δυο συνεχόμενα τρίποντα του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κένι Γκάμπριελ, η διαφορά στο σκορ σταιεροποιήθηκε σε διψήφιο αριθμό και με την επιθετική αρωγή των Μουρ και Πετρουτσελι, η Μπρέσια δεν επέτρεψε στην Τριέστε να πιστέψει στην ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 16-28, 41-42, 61-54, 87-76