Νικς-Μπακς 97-112: Eπιθετική «πολυφωνία» 7 παικτών, πέτυχε triple-double ο Γιάννης (HLS)

Τα «ελάφια» πέτυχαν την 18η νίκη στο ΝΒΑ έχοντας 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων- Ο Giannis πέτυχε 20 πόντους, μοίρασε 11 ασίστ και κέρδισε 10 ριμπάουντ.

Η επίθεση των Μιλγουόκι Μπακς ήταν καταιγιστική στο παιχνίδι με τους Νιου Γιόρκ Νίκς και τα “ελάφια” επικράτησαν με 112-97 στο «Madison Square Garden», βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στην βαθμολογία του ΝΒΑ με την 18η νίκη τους, ενώ οι Νεοϋρκέζοι γνώρισαν την 15η ήττα.

Ο Κρίς Μίντλεντον έδωσε την απαραίτητη…ώθηση στους γηπεδούχους με την απόδοση του στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε 17 πόντους, ενώ το αντίπαλο δέος των φιλοξενουμένων στην παραγωγή του σκορ ήταν ο Κουεντίν Γκράιμς. Οι Μπακς είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και στα τέσσερα 12λεπτα,, διατηρώντας σταθερό προβάδισμα στο σκορ από την δεύτερη περίοδο. Ο Μίντλεντον δεν ένιωσε…”μοναξιά” στην επίθεση των Μπακς. Με τον Γιάννη Αντεκούνμπο να σκοράρει 20 πόντους, να μοιράζει 11 ασίστ και να κερδίζει 9 ριμπάουντ, “αγγίζοντας” το trible-doumble, πέντε ακόμα παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Πόρτις, Άλεν, Χόλιντει, Χούντ, Κόνατον).

Δωδεκάλεπτα: 26-16, 61-48, 93-79,