Ασταμάτητη η ΑΕΚ Β, κέρδισε και στη Ρόδο

Την αήττητη πορεία της στη Super League 2 συνέχισε η ΑΕΚ Β, η οποία πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο επικρατώντας 1-0 του Διαγόρα.

Με γκολ του Χρήστου Γιούση στο 82ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Διαγόρα στη Ρόδο για την 6η αγωνιστική της Super League 2.

Έτσι, η Ένωση έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια, καθώς χρωστάει το παιχνίδι με τον Αστέρα Βλαχιώτη και βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 13 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

6′ Σέντρα του Μιτάι, ο Ιατρούδης έκανε το μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
10′ Διαγώνια μπαλιά του Γιούση στον Χριστόπουλο, αυτός έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ!
11′ Καλό σουτ του Μπαστιάνου, έξω από την περιοχή, ο Χατζηεμμανουήλ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.
24′ Ωραία ατομική ενέργεια του Γιούση από αριστερά, έκανε και το σουτ, ο Μπίντσης απέκρουσε με υπερένταση, η μπάλα κόντραρε στον Ιατρούδη που ήταν σε κοντινή απόσταση και έφυγε άουτ!
30′ Ο Γερολέμου εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Κορνέζος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!!!
41′ Ο Μπαστιάνος έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε εντυπωσιακά!
42′ Ο Χριστόπουλος βγήκε τετ α τετ, όμως ο Μπίντσης κατάφερε να τον κερδίσει!!!

64′ Σουτ του Γερολέμου από καλή θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Μπίντση!
82′ Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι για τράβηγμα στον Λάτσι μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Γιούσης, ο οποίος ευστόχησε για το 0-1!!!
86′ Ωραίο σουτ του Τζούντα Γκαρσία έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δεξιό δοκάρι του Μπίντση!
90+5′ Λήξη του αγώνα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ: Μπίντσης, Τοπάλ, Σινγκ, Καρατάσιος, Ρουγκαλάς, Μουμίν, Γιώργου (60′ Πίσπας), Λαμπίρης, Κουιρουκίδης, Τσιαντούλας (73′ Ραφίνια), Μπαστιάνος (60′ Καβαλλιέρι).

ΑΕΚ: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Λάτσι, Κορνέζος, Μιτάι, Μουστακόπουλος (90′ Ρουκουνάκης), Σαμπανατζοβιτς, Γιούσης (90′ Παρράς), Γερολέμου (75′ Αμούρ), Ευθ. Χριστόπουλος (63′ Γκαρσία), Ιατρούδης.

Διαιτητής: Βασίλης Στάμος (ΕΠΣ Ηλείας)
Βοηθοί: Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (ΕΠΣ Κορινθίας) Νικόλαος Τριαντάφυλλος (ΕΠΣ Κορινθίας)
4ος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (ΕΠΣ Πειραιά)

Οφρυδόπουλος: “Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, αποτέλεσμα της συνολικής δουλειάς”

Ο τεχνικός της ΑΕΚ Β, Σωκράτης Οφρυδόπουλος μετά το τέλος του αγώνα στη συνέντευξη Τύπου δήλωσε τα εξής:

“Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή, δυνατή και έμπειρη ομάδα, η οποία το τελευταίο διάστημα έχει συγκεντρώσει πολλούς βαθμούς και έχει καλή αγωνιστική εικόνα. Στο πρώτο τέταρτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά για να διεκδικήσουν την νίκη. Νομίζω ότι από το 15’ και έπειτα εμείς πήραμε την κατοχή, είχαμε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και νομίζω ότι μέχρι και το τέλος κυριαρχήσαμε στον αγωνιστικό χώρο.
Είχαμε δύο δοκάρια, δυο τετ α τετ, πολλές ευκαιρίες και στο τέλος ανταμειφθήκαμε κερδίζοντας τον αγώνα. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας, γιατί πραγματικά και προσπάθησαν και έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Ό,τι καλό έχουμε κάνει έως τώρα είναι αποτέλεσμα της συνολικά καλής εικόνας μας μέσα στο γήπεδο.
Έχουμε παίξει πέντε αγώνες και ακόμη και σε γήπεδα που ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι καλός, σήμερα ήταν αξιοπρεπέστατος, έχουμε προσπαθήσει να παίξουμε με το δικό μας στιλ παιχνιδιού. Αυτό το στιλ παιχνιδιού, η αυτοπεποίθηση, το κράτημα της μπάλας, η πίεση, ο ρυθμός και στην άμυνα και στην επίθεση μας δίνουν και τους βαθμούς και την ατομικά καλή εικόνα των παικτών μας”.