Σεβίλλη-Αλαβές 2-2: Αήττητη εντός με…γκέλα

Η Σεβίλλη έμεινε στο 2-2 με την Αλαβές στο «Ραμόν Σάντσεζ Πιθχουάν» για την 14η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι αήττητοι με 7 νίκες και μια ισοπαλία εντός, αλλά πέταξαν δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στην οικονομία του πρωταθλήματος.
Από την άλλη βεβαίως, η εξαιρετική Αλαβές έμεινε αήττητη για 5ο συνεχόμενο ματς, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες (η άλλη στο Καμπ Νόου με την Μπαρτσελόνα).
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 5’ όταν μετά από κόρνερ του Τόνι Μογιά, ο Λαγουάρδια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Η Σεβίλλη πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 38’ όταν μετά από πάσα του Τόρες, ο Μοντιάλ γύρισε στην καρδιά της περιοχής και ο Οκάμπος με πλασέ νίκησε τον Πατσέκο για το 1-1.
Στι καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως μετά από εκτέλεση φάουλ του Μογιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Οκάμπος.
Μετά από χρήση var, ο Αλεχάντρο Μουνίθ, έδειξε την άσπρη βούλα και ο Χοσέλου έκανε το 1-2.
Στην επανάληψη η Σεβίλλη υπό καταρρακτώδη βροχή πίεσε, αλλά κατάφερε να «σώσει» μόνο τον πόντο της ισοπαλίας στο 90+2 με σουτ του Ιβάν Ράκιτιτς.