Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε 91-87: Πάθος και μεγάλο come back (hls)

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και σε ένα συγκλονιστικό φινάλε νίκησε τη Φενέρμπαχτσε-Επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις ο Νέντοβιτς-Ολα κρίθηκαν στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Όλα κρίθηκαν στα 10’’ πριν το τέλος. Ο Γκούντουριτς έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μέικον που με 2/2 βολές έκανε το 86-87. Στην κατοχή που είχε ο Παναθηναϊκός, ο Μπούκερ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Νέντοβιτς που ευστόχησε στις βολές και έκανε το 88-87 και ο Παναθηναϊκός είχε πάλι την κατοχή στα 2’’ και 9 δέκατα. Όλα είχαν κριθεί. Έμεναν οι βολές του Παπαπέτρου για το τελικό 91-87. Ο Παναθηναϊκός πήρε μια μεγάλη νίκη.

Σπουδαίος Νέντοβιτς

Ο Νέντοβιτς επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις. Ήταν αυτός που μπήκε στην πρώτη γραμμή στο σκοράρισμα, μαζί με τον Μέικον στην τελική ευθεία του παιχνιδιού. Ο Νέντοβιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους. Ο Παναθηναϊκός έψαχνε να βγάλει αντίδραση μετά τις δύο ήττες από Μονακό και Άρη για τη Euroleague και το ελληνικό Πρωτάθλημα αντίστοιχα. Οι  Πράσινοι απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, στο ΟΑΚΑ, είχαν την αντίδραση που ήθελαν και το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Κρίθηκε στο τέλος, κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Αρχή με +5 για Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το παιχνίδι με Μέικον, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Φλόιντ. Η Φενέρμπαχτσε άρχισε με Σαγιόκ, Βέσελι, Χένρι, Πιέρ και Μπούκερ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έβρισκε σκοράρισμα από τον Παπαπέτρου και λίγο μετά τη σκυτάλη πήρε ο Γουάιτ. Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα προβάδισμα +5 (13-8) στα 4’39’’ πριν το τέλος της περιόδου.

Σερί 0-9 η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και έκανε ένα σερί 9-0 μέσα σε λίγο παραπάνω από ένα δίλεπτο. Το σκορ έγινε 13-17 στα 2’28’’ πριν το τέλος. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με προβάδισμα για την τουρκική ομάδα, με 20-21. Σε αυτή την περίοδο πάντως, ο Γουάιτ έκανε γρήγορα δύο φάουλ, κάτι που ανάγκασε τον Πρίφτη να τον κρατήσει στον πάγκο. Ο Γουάιτ συνολικά στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε 5’51’’.

Πέρι και Παπαπέτρου

Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, με τιμή συνήθως στο +6. Ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε με τον Πέρι να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα και να πετυχαίνει 9 πόντους σε αυτό το διάστημα του αγώνα. Από την τουρκική ομάδα, ο Ντε Κολό ήταν σε πρώτη γραμμή στο σκοράρισμα. Πέντε σερί δικοί του πόντοι, η Φενέρμπαχτσε πήγε στο +9 (36-45) στο 1’38’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση με τρίποντο από τον Παπαπέτρου για το 39-45 και κλέψιμο και καλάθι από τον Σαντ-Ρος για το 41-45 στο 1’04’’ πριν το τέλος.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με εντυπωσιακό καλάθι του Παπαπέτρου για το 45-46 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παπαπέτρου είχε 11 πόντους και ο Ντε Κολό είχε 12.

Με Βέσελι

Στην τρίτη περίοδο, ο Βέσελι είχε ρόλο πρωταγωνιστή για τη Φενέρμπαχτσε. Η τουρκική ομάδα απομόνωνε τον Βέσελι στο χαμηλό ποστ. Η Φενέρμπαχτσε είχε διαφορές μέχρι το +6. Με Βέσελι για το 49-55, με Βέσελι για το 51-57, στα 5’25’’ πριν το τέλος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Κάρφωμα από τον Φλόιντ για το 56-57 στο 26’. Με Βέσελι και Ντε Κολό η Φενέρμπαχτσε πήγε στο +6 (56-62) στα 2’54’’ πριν το τέλος της περιόδου. Η διαφορά πήγε και στο +8 (56-64) με τις δύο βολές του Ντε Κολό στα 2’26’’ πριν το τέλος.

Αντίδραση Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Με Έβανς και Φλόιντ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 60-64 και ο Νέντοβιτς, με καλάθι στον αιφνιδιασμό μείωσε κι άλλο, σε 62-64 στο 1’22” πριν το τέλος της περιόδου. Ισοφάρισε με φόλοου-κάρφωμα από τον Φλόιντ σε 64-64 για να κλείσει τη τρίτη περίοδος με τρίποντο του Πολονάρα και προβάδισμα για τη Φενέρμπαχτσε, με 64-67.

Σκοράρισμα με Νέντοβιτς και Μέικον

Η Φενέρμπαχτσε πήρε και πάλι προβάδισμα ως το +6 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Νέντοβιτς και Μέικον για τον Παναθηναϊκό ήταν αυτοί που πήραν το σκοράρισμα. Ο Νέντοβιτς με τρίποντο έκανε το 71-74 κι αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μέικον με 2/2 βολές στο 34’ έκανε το 73-74. Και λίγο μετά, πάλι στον πόντο ο Παναθηναϊκός (75-76) με καλάθι του Μέικον.

Προβάδισμα Παναθηναϊκού και σερί 8-0 από Φενέρμπαχτσε

Παπαγιάννης και Παπαπέτρου έκαναν εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Ο Νέντοβιτς σκόραρε στην επίθεση. Με 2/2 βολές από τον Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός, για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο, πήρε προβάδισμα με 77-76. Ο Γουάιτ με καλάθι και φάουλ κάνει το 82-79 στα 2’54” πριν το τέλος. Ακολούθησε ένα 8-0 σερί για τη Φενέρμπαχτσε, με Βέσελι και Πιέρ στο σκοράρισμα και η Φενέρμπαχτσε πήγε στο 82-87 στα 40” πριν το τέλος.

Εκπληκτικό φινάλε

Όλα κρίθηκαν μετά, στα 10’’ πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος κυνήγησε τη νίκη, έβαλε πίεση στη Φενέρμπαχτσε και δικαιώθηκε για την προσπάθειά του με το 9-0 σερί που έκλεισε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-46, 64-67, 91-87