La Liga: Τα στιγμιότυπα της 17ης αγωνιστικής

Δείτε όλα όσα έγιναν στα γήπεδα της Ισπανίας για την 17η αγωνιστική.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 2-0

Με τρομερό Κουρτουά να σταματά επτά φορές την Ατλέτικο, η Ρεάλ νίκησε με 2-0 τη συμπολίτισσά της στο ντέρμπι της Μαδρίτης και με την 13η νίκη στη σεζόν έκανε αποφασιστικό βήμα τίτλου. Η ομάδα του Αντσελότι είναι στο +13 από την Ατλέτικο!

ΜΠΕΤΙΣ – ΣΟΣΙΕΔΑΔ 4-0

Το υποτιθέμενο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής, ανάμεσα σε δύο ομάδες τις οποίες χώριζε ένας βαθμός, εξελίχτηκε σε μία έξοχη ποδοσφαιρική παράσταση για την απίθανη Μπέτις του Πελεγκρίνι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή έναν αμυντικό, τον Άλεξ Μορένο που σκόραρε δις και είχε μία ασίστ, οι “βερδιμπλάνκος” έφτασαν σε αυτό το εντυπωσιακό 4-0 με σπάνια αποτελεσματικότητα, καθώς πέτυχαν 4 γκολ σε 5 τελικές στην εστία!

ΟΣΑΣΟΥΝΑ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 2-2

Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε στην Παμπλόνα! Τι και αν προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, έμεινε στο 2-2 με την Οσασούνα και παρέμεινε στην 8η θέση.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ – ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ 2-0

Η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις νίκες μετά από 1.5 μήνα επικρατώντας της Ράγιο που δυσκολεύεται μακριά από την έδρα της.

Το σκορ άνοιξε ο Αλγερινός στόπερ Μαντί με κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντάνιελ Παρέχο (1-0, 32ο λεπτό) και τρία λεπτά αργότερα ο Ζεράρ Μορένο κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Κατένα με την Βιγιαρέαλ να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους με το δεύτερο φετινό γκολ του Ισπανού (2-0, 36ο λεπτό). Αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες με την Ράγιο να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς με την κεφαλιά του Ίσι Παλαθόν που έβγαλε πάνω στη γραμμή ο Μαντί.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ – ΣΕΒΙΛΛΗ 0-1

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο στάθηκε άτυχη στο πρώτο ημίχρονο έχοντας δύο δοκάρια και ακόμη τέσσερις χαμένες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, όμως η Σεβίλλη έφτασε στη νίκη με το καταπληκτικό γκολ του Τόμας Ντιλένι. Κάποιες φορές η ατομική ποιότητα κάνει τη διαφορά

ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΕΛΤΣΕ 2-1

Η Βαλένθια επικράτησε στο «Μεστάγια» με 2-1 της Έλτσε στο ντέρμπι της ευρύτερης περιοχής, για την 17η αγωνιστική της La Liga.
Το ματς ήταν εξαιρετικό σε ρυθμό, με φάσεις, δυναμισμό, και ωραία γκολ.
Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Γκονζάλο Γκέντες.
Στην επανάληψη η Έλτσε κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λούκας Πέρεθ με προβολή ο Λούκας Μπογιέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Τη νίκη στις «νυκτερίδες» χάρισε στο 86ο λεπτό ο Κριστιάνο Πιτσίνι με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, σημειώνοντας γκολ μετά από τρία ολόκληρα χρόνια.

ΑΛΑΒΕΣ – ΧΕΤΑΦΕ 1-1

Ο Χοσέλου “λύτρωσε” ξανά την Αλαβές ισοφαρίζοντας τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος το τέρμα του Ενές Ουνάλ με το οποίο η Χετάφε οδηγούσε το σκορ από το πρώτο ημίχρονο

ΕΣΠΑΝΙΟΛ – ΛΕΒΑΝΤΕ 4-3

Μετά από ένα καταπληκτικό ματς στο «RCDE Στάντιουμ» η Εσπανιόλ νίκησε με 4-3 την Λεβάντε για την 17η αγωνιστική της La Liga.

Με αυτή την ήττα οι Λεβαντίνοι έγραψαν αρνητική ιστορία στο πρωτάθλημα καθώς έμειναν για 25ο ματς χωρίς νίκη, περνώντας τα 24 ματς της Σπόρτινγκ Χιχόν από την σεζόν 1977-78.
Συνάμα έμειναν στον βυθό της βαθμολογίας με το μέλλον τους αν μη τι άλλο να μην φαντάζει ευοίωνο.
Η Εσπανιόλ μπήκε δυνατά και με σουτ του Νταρτνέρ στο 6’ έκανε το 1-0.
Η Λεβάντε απάντησε στο 11’ όταν μετά από κεφαλιά του Μαρτί, ο Ντε Φρούτος από κοντά έκανε το 1-1.
Στο 26’ ο Ντε Φρούτος έβγαλε την σέντρα και ο Σον με κεφαλιά έκανε το 1-2.
Στην επανάληψη στο 49’ η Εσπανιόλ ισοφάρισε σε 2-2 με γκολ του Ραούλ ντε Τομάς.
Όμως στο 57’ ο Μοράλες έβαλε και πάλι μπροστά την Λεβάντε με 2-3.
Όμως στο 60’ η Εσπανιόλ ισοφάρισε σε 3-3 με γκολ του Πουάδο.
Ο ίδιος παίκτης στο 76’ έκανε και το 4-3.
Στο 78’ η Λεβάντε έμεινε με δέκα παίκτης καθώς ο Σον κτύπησε τον Νίκο Μελαμέντ κι αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ – ΘΕΛΤΑ 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα σε Μαγιόρκα και Θέλτα. Οι γηπεδούχοι με αυτή την ισοπαλία βρίσκονται στην 12η θέση με 20 βαθμούς ενώ η Θέλτα στην 14η με 17.

ΚΑΝΤΙΘ – ΓΡΑΝΑΔΑ 1-1

Λίγο πριν το τέλος με γκολ του 29χρονου Μολίνα η Γρανάδα έκλεψε τον βαθμό στο Μιραντίγια από την καλή, μόνο στο πρώτο ημίχρονο, Κάδιθ. Το 1-1 απογοητεύει ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους.