‘Εγραψε ιστορία ο Αμπουγκχαούς

Το πρώτο μετάλλιο της Ιορδανίας σε οποιοδήποτε άθλημα, είτε θερινών, είτε χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων, έχει ονοματεπώνυμο: Αχμάντ Αμπουγκχαούς.

Ο 20χρονος αθλητής του ταεκβοντό, στον τελικό της κατηγορίας των -68 κιλών, νίκησε 10-6 τον Ρώσο Αλεξέι Ντενισένκο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, δημιούργησε τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής έκπληξη στο Ολυμπιακό τουρνουά ταεκβοντό και φυσικά έγραψε ιστορία για τον αθλητισμό της χώρας του.

Το χάλκινο μετάλλιο «μοιράστηκαν» ο Ισπανός Ζοέλ Γκονζάλεθ Μπονίγια και ο Κορεάτης Λι Ντάε Χουν, οι δύο αθλητές δηλαδή που κατέκτησαν το χρυσό και ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο αντίστοιχα στους Αγώνες του Λονδίνου στην κατηγορία των -58 κιλών.