Group G: Ανατροπές για Μπέτις και Λεβερκούζεν (hls)

Ισπανοί και Γερμανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από Σέλτικ και Φερεντσβάρος αντίστοιχα, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν εντός έδρας νίκες στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

To πρώτο ημίχρονο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» είχε μπόλικη δράση, με τη Σέλτικ να οικοδομεί σημαντικό προβάδισμα προτού φύγει το ημίωρο χάρη στα γκολ των Αϊέτι (13’) και Γιουράνοβιτς (πέναλτι στο 26’).

Ωστόσο, σε διάστημα δύο λεπτών η Μπέτις έφερε την αναμέτρηση στην ισορροπία με σκόρερ τους Μιράντα και Χουάνμι (32’ και 34’ αντίστοιχα) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

H ομάδα του Πελεγρίνι εκκίνησε το δεύτερο μέρος με γκολ, με δημιουργό τον Κανάλες κι εκτελεστή τον Μπόρχα Ιγλέσιας για το 3-2 στο 51’ και δύο λεπτά αργότερα οι «μπέτικος» διεύρυναν το προβάδισμά τους χάρη στον Χουάνμι, που πέτυχε δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση.

To σύνολο του Ποστέκογλου μείωσε σε 4-3 με τον Ράλστον στο 87’, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Για τους Σκωτσέζους, ο Βασίλης Μπάρκας έμεινε στον πάγκο.

Στο Λεβερκούζεν η Φερεντσβάρος προηγήθηκε στο 8’ με τον Ράιαν Μαέ, αλλά ο Παλάσιος στο 37’ ισοφάρισε για την Μπάγερ, η οποία έφτασε στην ανατροπή με τον Βιρτς στο 69’ επικρατώντας με 2-1.

Στον πάγκο έμεινε για το γερμανικό σύλλογο ο Παναγιώτης Ρέτσος.