Europa Conference League: Σε δύσκολη θέση τα φαβορί

Με το... αριστερό τα φαβορί του Conference League που έχουν μια εβδομάδα μπροστά τους (22/02) να ανατρέψουν την κατάσταση.

Τα πρώτα παιχνίδια για τη φάση των Playoffs του Europa Conference League είναι γεγονός, όπως γεγονός είναι και ότι τα προκαθορισμένα φαβορί, σκόνταψαν.

Πρώτη, πρώτη η Άιντραχτ Φρανκφούρτης που ήρθε ισόπαλη με 2-2 μέσα στην έδρα της Βέλγικης, Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, παρότι προηγήθηκαν με δύο τέρματα στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης (Σαίμπι 3΄, Κάλαϊτζιτς 10΄). Οι γηπεδούχοι που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 78΄ κατάφεραν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια χάρις στα γκολ των Ράσμουσεν 31΄ και Νίλσον 68΄.

Σειρά έχει ο Άγιαξ, που στραβοπάτησε μέσα στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», καθώς ισοφάρισε τη Μπόντο Γκλιμντ και τα γκολ του Γκρόνμπαεκ (16΄, 62΄) σε 2-2, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Στο 90’+1′ Φαν Ντε Μπούμεν και στο 90’+7΄ Μπέρχοϊς.

Σε ήττα υποχρέωσε και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ τη Ρεάλ Μπέτις μέσα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Το 0-1 με πέναλτι του Πέτκοβιτς (75΄) ήταν αρκετό για να βάλει τους Κροάτες σε θέση οδηγού στην υπόθεση πρόκριση.