Πορτογαλία-Βοσνία 3-0: Με “τριάρα” έκανε το 3 στα 3 (hls)

Η Πορτογαλία με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες που σκόραρε 2 φορές και έδωσε μια τελική πάσα, νίκησε 3-0 την Βοσνία και πέτυχε την τρίτη της νίκη στη σειρά για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι Πορτογάλοι από το ξεκίνημα είχαν την μπάλα όχι όμως και τον τρόπο να πατήσουν την περιοχή του Σέχιτς. Στο 22′ ο Μπάρισιτς με σέντρα σουτ λίγο έλειψε να νικήσει τον Κόστα και 1 λεπτό αργότερα ο Ρονάλντο στην 199η συμμετοχή του βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Στο 29′ ο Τζέκο από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε άουτ και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπερνάντο Σίλβα άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Ο Φέρναντες του πέρασε κα΄θετα την μπάλα και αυτός με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι Βόσνιοι ήταν ανήμποροι να απειλήσουν με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται το σκορ. Στο 77′ ο Φερνάντες με κεφαλιά έγραψε το 2-0 καθαρίζοντας το ματς και με υπέροχο δεξί ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις σφράγισε το τρίποντο για την ομάδα του Μαρτίνες.

Η Πορτογαλία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 9 βαθμούς έχοντας 13-0 τέρματα μετά από 3 αναμετρήσεις.