Τερνάνα – Μπάρι 1-0 : Ο ρεαλισμός νίκησε τη φιλοδοξία! (hls)

Με όμορφο γκολ του Παρτιπίλο στο 19ο λεπτό και άψογη διαχείριση, αμυντικά κυρίως, η Τερνάνα νίκησε 1-0 την Μπάρι ξεφεύγοντας σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη.

Βλέποντας το ματς στο γήπεδο της Ούμπρια, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 30η αγωνιστική της Ιταλικής Serie B, δύσκολα θα ξεχώριζες ποιά από τις δύο ομάδες έχει την μεγάλη φιλοδοξία της ανόδου και ποιά προσπαθεί – ξεπερνώντας τα εσωτετικά της προβλήματα – να “ξεκολλήσει” από την επικίνδυνη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπάρι ποθυ έψαχνε τους τρεις βαθμούς για να περάσει στην 3η θέση, πλησιάζοντας στην προνομιούχο πρώτη δυάδα, σε ελάχιστες περιπτώσεις έπεισε για ότι ήθελε να κάνει. Χωρίς έμπνευση η γραμμή κρούσης, με μπλοκαρισμένο κι άφαντο τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Μαροκινό Σεντίρα πέρασε σε ρόλο κομπάρσου στο πρώτο ημίχρονο. Εκεί όπου η ομάδα του Τέρνι πέτυχε ένα ωραίο γκολ με τον Παρτιλίπο στο 19′ πλησιάζοντας με αξιώσεις ένα ακόμη, τουλάχιστον, σε 3-4 περειπτώσεις.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μια φλύαρη πρωτοβουλίθα κινήσεων δίχως όμως να πάρουν κάτι από αυτή!