Εϊμπάρ – Τζιρόνα 4-2 : Έβδομη συνεχόμενη νίκη (hls)

Η Εϊμπάρ πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη νίκη στο γήπεδό της επικρατώντας 4-2 της Τζιρόνα. Στην δεύτερη θέση της δεύτερης κατηγορίας η ομάδα του Γκαριτάνο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις αλλά είχε τρία όμορφα γκολ.

Δύο μακρινά, άπιαστα σουτ των γηπεδούχων από Μουνιόθ (16′) και Στόιτσκοφ (40′) στα οποία ήταν αδύνατο να αντιδράσει ο Χουάν Κάρλος.

Για την Τζιρόνα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο πρώτος σκόρερ Στουάνι (20′) με εκτέλεση πέναλτι άλα Πανένκα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν ξανά με κεφαλιά του Σέρχιο Άλβαρεθ (52′) και να κάνουν το 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 72ο λεπτό με την αποβολή του Γιουνκά όμως μείωσαν με εκπληκτικό σουτ του Μπούστος σε 3-2 (78′) και έδωσαν ενδιαφέρον στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν ξανά την ένταση τους και με άλλο ένα καταπληκτικό σουτ του Τεχέρο έφτασαν στο τελικό 4-2 (84′), ανέβηκαν στην δεύτερη θέση, της δεύτερης κατηγορίας πετυχαίνοντας παράλληλα την έβδομη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη.

Eϊμπάρ (3/4/3) : Γιοέλ – Ετσέιτα (46′ Κορέα), Άλβαρεθ, Αρμπίγια – Τεχέρο, Μουνιόθ, Εξπόζιτο (88′ Ατιένθα), Τόνιο – Λέστσουκ (84′ Γιορέντε), Στόιτσκοφ (83′ Ραχμάνι), Φραν Σολ (46′ Κόρπας)

Τζιρόνα (3/5/2) : Χουάν Κάρλος – Μπουένο, Μπερνάρδο, Γιουνκά – Αρνάου, Κέμπε (68′ Μπούστος), Λοθάνο (55′ Σάιθ), Αλέις Γκαρθία, Χάιρο (55′ Αρτέρο) – Μπαένα (76′ Καλαβέρα), Στουάνι