Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1: Αφήνει πίσω της σκόνη (hls)

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 1-0 την Μπρέντφορντ στο «Κομιούνιτι Στέντιουμ» για την 20η αγωνιστική της Premier League.

Οι «πολίτες» έφυγαν στο +9 από Λίβερπουλ (ένα ματς λιγότερο) και +8 από Τσέλσι που έμεινε στο 1-1 με την Μπράιτον, οδηγώντας σταθερά την κούρσα του πρωταθλήματος.
Η Μπρέντφορντ, η οποία είχε 11 απουσίες παικτών, μπήκε δυνατά και απείλησε στο 11’ με σουτ του Ονιέκα στον Έντερσον και στο επόμενο λεπτό με λόμπα του Γιένσεν που πέρασε άουτ.
Στο 16’ ο Κανσέλο έδιωξε πάνω στην γραμμή πριν ο Βίσα προλάβει να πλασάρει.
Στο 13’ παραλίγο αυτογκόλ του Ρούμπεν Ντίας έβγαλε ο Έντερσον.
Όμως η Σίτι στο ίδιο λεπτό έκανε το 1-0 όταν στην αντεπίθεση, μετά από σέντρα του Ντε Μπρόινε, ο Φόντεν με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 47’ ο Φόντεν έφτασε κοντά στο γκολ ξανά, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.
Στο 66’ η Σίτι είχε δοκάρι με σουτ του Ντε Μπρόϊνε.
Στο 47’ και το 87’ η Σίτι σημείωσε γκολ με Φόντεν και Λαπόρτ τα οποία ακυρώθηκαν ως οφσάϊντ μετά από χρήση VAR.
ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Άλβαρο Φερνάντες, Ράσμουνσεν, Πίνοκ, Γιάνσον, Σόρενσεν, Τόμπσον (82’ Γκόντος), Ονιέκα (75’ Μπίτστραπ), Γιένσεν, Μπαπτίστ, Τόνει, Βίσα (69’ Κανός).
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.: Έντερσον, Ζοάο Κανσέλο, Ρούμπεν Ντίας, Λαπόρτ, Ακέ, Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Μπερνάντο Σίλβα, Γκαμπριέλ Ζεσούς, Γκρίλις, Φόντεν.