Γουότφορντ-Λίβερπουλ 0-5: «Καθάρισε» με Σαλάχ και Φιρμίνο (vids)

Σαν… σίφουνας πέρασε από την έδρα της Γουότφορντ η Λίβερπουλ, που νίκησε 5-0. Το 100ο του γκολ πέτυχε ο Μανέ, σπουδαία εμφάνιση για Μανέ- Φιρμίνο

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Premier League, η Λίβερπουλ πέρασε… περπατώντας από την έδρα της Γουότφορντ, καθώς επικράτησε 5-0 συνεχίζοντας έτσι τις καταπληκτικές της εμφανίσεις εντός και εκτός συνόρων.

Η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των γηπεδούχων, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό από το γκολ του Μανέ (προηγήθηκε καταπληκτική πάσα του Σαλάχ). Στο 37΄ ο Φιρμίνο ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 ενώ στο 41΄ ο Κεϊτά σημάδεψε το δοκάρι του Φόστερ.

Με την ίδια διάθεση μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι «reds» που έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία για γκολ με τον Σαλάχ στο 49΄ (και πάλι ο Φόστερ έδιωξε με εκπληκτικό τρόπο σε κόρνερ), ωστόσο στο 52΄ ο Φιρμίνο πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σημείωσε το 0-3.

Από το… ρεσιτάλ του Σαλάχ (κορυφαίος του γηπέδου) στο 55΄ που πέρασε πέντε αντιπάλους του στην μεγάλη περιοχή, έγινε το 0-4.
Στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γιούργκεν Κλοπ έριξε στον αγωνιστικό χώρο και τον Κώστα Τσιμίκα στη θέση του Ρόμπερτσον. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φιρμίνο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-0

Γουότφορντ: Φόστερ, Ρόους, Κάθκαρτ, Κίκο Φεμένια (56΄ Ενγκάκια), Εκόνγκ, Μεσίνα, (46΄ Κλέβερλι), Σισοκό, Κούτσκα, Ερνάντες, Ντένις (69΄ Ζοάο Πέδρο), Σαρ

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Ματίπ, Φαν Νταίκ, Ρόμπερτσον (64΄ Τσιμίκας), Αλεξάντερ – Άρνολντ (64΄ Τσάμπερλεϊν), Μίλνερ (83΄ Γουίλιαμς), Χέντερσον, Κεϊτά, Φιρμίνιο, Σαλάχ, Μανέ