Ισλανδία-Αλβανία 1-1: Χωρίς νικητή (hls)

"Κόλλησαν" στο 1-1 τόσο η Ισλανδία, όσο και η Αλβανία για τη 2ης αγωνιστική του Group 2 της League B στο πλαίσιο του Nations League.

Ισλανδία και Αλβανία προσπάθησαν να βρουν αγωνιστικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Σεφέρι. Οι Αλβανοί μετουσίωσαν την πρώτη τους κλασική ευκαιρία σε γκολ. Η Ισλανδία απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο για το 1-1 με τον Θορστέινσον. Ο 23χρονος ποδοσφαιριστής εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά και να δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στο ομοσπονδιακό του συγκρότημα.

Ισλανδία και Αλβανία μοιράστηκαν από ένα βαθμό Η πρώτη ομάδα βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με δύο, ενώ η δεύτερη είναι στην τρίτη θέση με ένα βαθμό. Ανάμεσα τους βρίσκεται το Ισραήλ το οποίο έχει και εκείνο μόλις ένα βαθμό.

Στην επόμενη αγωνιστική η Αλβανία θα αγωνιστεί την Παρασκευή (10/06, 21:45) με το Ισραήλ, ενώ η Ισλανδία δε θα παίξει με τη Ρωσία καθώς η ομάδα έχει αποβληθεί από όλες τις διοργανώσεις λόγω της στρατιωτικής εισβολής στην Ουκρανία.