Ligue 1: Τα στιγμιότυπα της 33ης αγωνιστικής (hls)

«Φωτιά» στην κορυφή, με τέσσερις ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση τριών βαθμών. Δείτε και διαβάστε τι συμβαίνει στο γαλλικό πρωτάθλημα πέντε στροφές πριν το τέλος του.

Στον έναν βαθμό μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λιλ η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά και την αγχωτική νίκη με 3-2 κόντρα στη Σεντ Ετιέν, με γκολ στην τελευταία φάση του ματς!

Από την άλλη οι Λιλουά «στραβοπάτησαν» εντός έδρας απέναντι στη Μονπελιέ (1-1) και πλέον νιώθουν την… καυτή ανάσα των Πρωτευουσιάνων, αλλά και της Μονακό, που βρίσκεται στο μείον δύο μετά το «διπλό» επί της Μπορντό με 3-0.

Στο ματς που έκλεισε την αυλαία της αγωνιστικής η Λιόν πέρασε από την έδρα της Ναντ με 2-1 και απέχει κι αυτή τρεις βαθμούς από την κορυφή!

Μονακό κόντρα στην Μπορντό
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ/ΜΠΕ

Τα αποτελέσματα:

Λιλ-Μονπελιέ: 1-1
(83′ Αραούζο-21΄ Ντελόρ)

Την εντυπωσιακή πορεία της Λιλ προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος για πρώτη φορά από το 2011 σταμάτησε στην έδρα της η Μονπελιέ.

Ανζέ-Ρεν: 0-3
(45’+ Ντοκού, 63′ Τεριέ, 90’+ Γκιρασί)

Στο κόλπο της Ευρώπης παραμένει η Ρεν, μετά το εμφατικό της πέρασμα από την έδρα της Ανζέ.

Μαρσέιγ-Λοριάν: 3-2
(53′ Παγιέ, 56′, 90’+ Λιρολά-19′, 70′ Μόφι)

Με γκολ του Λιρόλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Φωκαείς έκαναν το 4Χ4 εντός έδρας επί των ημερών του Σαμπαόλι

Παρί Σεν Ζερμέν-Σεντ Ετιέν: 3-2
(79′, 87′ πεν. Μπαπέ, 90’+ Ικάρντι-78′ Μπουάνγκα, 90’+ Χαμουμά)

Ένα ματς που φαινόταν ότι θα επιτευχθεί το πολύ ένα γκολ, τελείωσε 3-2, όταν ήταν 0-0 στο 77ο λεπτό, με το τέρμα της νίκης να έρχεται στην τελευταία φάση του ματς.

Μπρεστ-Λανς: 1-1
(37′ Λούκας-72′ πεν. Κακουτά)

«Στραβοπάτημα» για τη Λανς, η οποία βρίσκεται μόλις έναν βαθμό μπροστά από τη Μαρσέιγ πλέον.

Ντιζόν-Νις: 2-0
(49′ Τσαφίκ, 77′ πεν. Μπενζιά)

Μεγάλη έκπληξη από την ουραγό Ντιζόν που επικράτησε της Νις, με τα γκολ της να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Ρεμς-Μετς: 0-0

Στο μηδέν… κόλλησαν Ρεμς-Μετς, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Νιμ-Στρασμπούρ: 1-1
(55′ πεν. Ριπάρ-82′ Λιενάρ)

Την ευκαιρία να βγει από τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία έχασε η Νιμ, η οποία ισοφαρίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στην Στρασμπούρ.

Μπορντό-Μονακό: 0-3
(29′ Βόλαντ, 48′ Μαρτίνς, 90’+ Γιόβετιτς)

Εμφατικό πέρασμα από την έδρα της Μπορντό για τη Μονακό, η οποία μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς και διεκδικεί κι αυτή το πρωτάθλημα!

Ναντ-Λιόν: 1-2
(61′ Παλουά -5′, 37′ Ντεπάι)

Η Λιόν επικράτησε της Ναντ εκτός έδρας με 2-1 και με τη 18η νίκη στη σεζόν έφτασε τους 67 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Λιλ, την οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της.