Οι καλύτερες στιγμές της 23ης αγωνιστικής στην Primera Division (vids)

Επιστροφή στις νίκες για Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα μετά το κάζο στο Κύπελλο

Επιστροφή στην … κανονικότητα για τις δύο πρωτοπόρους του ισπανικού πρωταθλήματος, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα που μεσούσης της εβδομάδας γνώρισαν αποκλεισμούς σοκ στο Copa del Rey, ενώ στη μονομαχία των θριαμβευτών του ισπανικού Κυπέλλου που η μοίρα το έφερε να αναμετρώνται αυτήν την αγωνιστική χαμογέλασε η Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Ρεάλ Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-3

Τί κι αν η Μπέτις κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές με γκολ των Κανάλες και Φεκίρ στο 6’ και στο 26’ αντίστοιχα; Όσο η Μπαρτσελόνα έχει Μέσι τότε δεν έχει να φοβάται τίποτα και κανέναν. Με τρεις ασίστ ο Αργεντινός οδήγησε τους Καταλανούς σε σπουδαία ανατροπή κρατώντας την ομάδα του στους τρεις βαθμούς απόσταση πίσω από την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Για την Μπαρτσελόνα τα γκολ σημείωσαν οι Ντε Γιονγκ (9΄), Μπουσκέτς (45+3’), Λενγκλέ (72’) ενώ αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα οι Φεκίρ (76’), Λενγκλέ (79’).

Θέλτα Βίγκο – Σεβίλλη 2-1

Την ύστατη προσπάθεια για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να παραμείνει στην κατηγορία ξεκίνησε η Θέλτα με ανατροπή σε διάστημα δέκα πέντε λεπτών! Η Σεβίλλη προηγήθηκε νωρίς με τον Εν Νεσίρι στο 23’ αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 78’ με τον Άσπας και πήραν τη νίκη με τον Σίστο στις καθυστερήσεις που λίγο νωρίτερα είχε μπει στο ματς ερχόμενος από τον πάγκο.

Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4

Η Οσασούνα έκανε το … λάθος να προηγηθεί στο 14’ με κεφαλιά του Γκαρθία. Στο 21’ ένα πολύ σκληρό τάκλιν του Ράμος στον σκόρερ των γηπεδούχων ξεσήκωσε το γήπεδο αφού δεν υπήρξε ούτε κίτρινη και στο 33’ με την … “καλή” της ενδεκάδα σε αντίθεση με το Κύπελλο, ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Ο Ίσκο ισοφάρισε στο 33’ και στο 38’ προσπέρασε στο σκορ με τον Ράμος. Στο 85’ η αλλαγή του Ζιντάν, Βάθκεθ έκανε το 1-3 και στις καθυστερήσεις το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιόβιτς.

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικ Μπιλμπάο 2-1

Το άστρο του Ισάκ έλαμψε και σ’ αυτόν τον αγώνα για τη Σοσιεδάδ. Μετά την εξαιρετική εμφάνιση στο Κύπελλο κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, ήταν αυτός που περνώντας στο ματς ερχόμενος από τον πάγκο έδωσε την ασίστ στον Πόρτου για το 1-0 στο 65’ και με τους Βάσκους να ισοφαρίζουν στο 71’ με τον Γουίλιαμς, σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 83’ προκαλώντας φρενίτιδα στις κερκίδες. Στο 89’ η Ατλέτικ έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω της αποβολής του Μουνιαϊν.

Εσπανιόλ – Μαγιόρκα 1-0

Στο πρόσωπο του Ραούλ ντε Τόμας η Εσπανιόλ έχει βρει τον … σωτήρα της. Η ουραγός του ισπανικού πρωταθλήματος επικράτησε της Μαγιόρκα χάρη στο γκολ που σημείωσε ο … συνήθης ύποπτος, αυτήν τη φορά με κεφαλιά στο 58’, σκοράροντας για τέταρτη διαδοχική φορά στη διοργάνωση!

Σάββατο 8 Φεβρουαρίου

Ατλέτικο Μαδρίτης – Γρανάδα 1-0

Με επτά παίκτες απόντες, η ομάδα του Σιμεόνε έφτασε στη νίκη, με το γκολ από το 6ο λεπτό του Αργεντινού Άνχελ Μαρτίν Κορέα. Η Γρανάδα παρέμεινε για 4η σερί αγωνιστική άσφαιρη και για 6ο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς νίκη.

Χετάφε – Βαλένθια  3-0

Ένα γερό βήμα προς τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Χετάφε νικώντας επιβλητικά με σκορ 3-0 τη Βαλένθια στο, θεωρητικά, πιο αμφίρροπο ματς της ημέρας!
Ο Χόρχε Μολίνα άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό κι ο ίδιος παίκτης στο 67’ έκανε πιο εύκολο το έργο της ομάδας του προς τη νίκη!
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μάτα στο 87ο λεπτό

Λεβάντε – Λεγανές 2-0
Το μεσημέρι η Λεβάντε νίκησε δίκαια με 2-0 τη Λεγανές αφήνοντας πολύ πίσω τη ζώνη του υποβιβασμού! Εκεί μένει η ομάδα του Σιώβα – ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 75’ – και του γνωστού μας Γκερέρο! Ο πρώην φορ του Ολυμπιακού ξεκίνησε βασικός κι αντικαταστάθηκε στο 59’. Η «ζημιά» βέβαια έγινε νωρίτερα καθώς η ομάδα της Βαλένθια κατάφερε νωρίς να πετύχει τα γκολ της νίκης.
Στο 20’ με τον Ροτσίνα και στο 29’ με τον Ρότζερ Μάρτι.

Ρεάλ Βαγιαδολίδ – Βιγιαρεάλ  1-1

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι στο Βαγιαδολίδ με περισσότερο.. «χαμένους» τους φιλοξενούμενους καθώς έμειναν εκτός 6αδας.
Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ρούμπεν Αλκαράζ στο 15ο λεπτό για να ισοφαρίσει στο τελικό 1-1 ο Τζέραρντ Μορένο στο 54’.

Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου

Ντεπορτίβο Αλαβές – Εϊμπάρ   2-1

Η αυλαία της 23ης αγωνιστικής άνοιξε στο Αλαβές όπου η Ντεπορτίβο νίκησε με 2-1 την Εϊμπάρ.
Ο Λούκας Πέρες (46’) κι ο Μπούρκε (66’) τα γκολ των γηπεδούχων ενώ μείωσε ο Ορελάνα στο 83’